Włochy. Obrońcy środowiska przykleili dłonie do szyby chroniącej dzieło Botticellego w muzeum

Świat
Włochy. Obrońcy środowiska przykleili dłonie do szyby chroniącej dzieło Botticellego w muzeum
Flickr/Steven Zucker/Twitter/Ansa English News
Obrońcy środowiska przykleili dłonie do szyby chroniącej dzieło Sandro Botticellego w muzeum w Florencji

Dwoje włoskich obrońców środowiska przykleiło dłonie do szyby chroniącej słynny obraz "Wiosna" autorstwa Sandro Botticellego. Uczestnicy protestu z ruchu Ostatnie Pokolenie rozłożyli także na podłodze transparent z napisem "Nie dla gazu, nie dla węgla" i wznosili hasła przeciw niszczeniu środowiska. Po interwencji straży muzeum we Florencji, protestujący trafili na posterunek karabinierów.

W proteście łącznie uczestniczyły trzy osoby - młody mężczyzna i dwie kobiety. Jedna z nich rejestrowała całe zdarzenie. Dwie kolejne nałożyły warstwę kleju na szybę chroniącą arcydzieło, a potem przykleiły do niej dłonie ku konsternacji i zaciekawieniu zwiedzających.

 

 

Ich akcja to kolejny protest ruchu Ostatnie Pokolenie, który w poprzednich dniach blokował we Włoszech drogi, zakłócał imprezy artystyczne i sportowe. Teraz, jak wyjaśnili działacze, przenieśli swoje akcje w obronie środowiska i klimatu do muzeów odwiedzanych przez turystów z całego świata.

Konsekwencje prawne

Za akcję w Galerii Uffizi, protestujący odpowiedzą przed wymiarem sprawiedliwości. Jak podały media, usłyszą zarzuty zakłócenia funkcjonowania placówki muzealnej i stawiania oporu funkcjonariuszom oraz organizację nielegalnego protestu i wyrządzenia szkód. Okazały się one niewielkie. Bezcenny obraz Botticellego pozostał nietknięty.

 

ZOBACZ: USA. NASA publikuje zdjęcia wysychającego jeziora. Poziom najniższy w historii

 

- Gdyby nie specjalna ochrona zapewniona najważniejszym arcydziełom w muzeum od kilku lat, obraz mógłby ucierpieć - oświadczyła dyrekcja Uffizi.

 

 

Niedawno, również w ramach protestu, w National Gallery w Londynie dwie aktywistki przykleiły dłonie do obrazu Johna Constable'a.

jsd/ sgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie