Przemysław Czarnek: Nie ma problemów z ogrzewaniem szkół. Robią je samorządowcy PO

Polska
Przemysław Czarnek: Nie ma problemów z ogrzewaniem szkół. Robią je samorządowcy PO
Polsat News
"Jeśli nie będziecie rozkradać pieniędzy, które wam przekazujemy, to na pewno będziecie mieli pieniądze na ogrzewanie i energię elektryczną"

- Polskie uczelnie muszą być ogrzewane, muszą być oświetlone, a studenci muszą mieć warunki do uczenia się - mówił w programie "Nowy Tydzień" Przemysław Czarnek. Minister edukacji i nauki stwierdził, że "nie ma problemów z ogrzewaniem szkół", a tworzą je jedynie samorządowcy Platformy Obywatelskiej. Zareagował również na wpis prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

- Jeżeli samorządy będą celowo obniżać temperaturę w szkołach, by przejść na tryb zdalny, to będziemy występować o zarząd komisaryczny - oświadczył w sobotę minister edukacji i nauki Przemysł Czarnek w sobotniej rozmowie z PAP.

 

Słowa ministra były szeroko komentowane w mediach społecznościowych. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski stwierdził, że minister powinien "wziąć się do roboty" i zapewnić "odpowiednie ceny energii dla szkół".

 

Przemysław Czarnek: Polskie uczelnie muszą być ogrzewane

Na antenie Polsat News Czarnek zapewnił, że w przypadku cen energii Polska zabezpiecza tę sprawę "na najwyższym poziomie".

 

ZOBACZ: "Interwencja". Tymek nie poszedł do szkoły. Nie było dla niego miejsca

 

- Mamy dwukrotnie niższe ceny energii dzisiaj niż w Czechach, czy na Słowacji, trzykrotnie niższe niż we Włoszech, 2,5-krotnie niższe niż w Estonii. A będą jeszcze niższe, bo uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa i nad tym pracujemy. Nie widzę żadnego zagrożenia - komentował minister edukacji i nauki.

 

- Polskie uczelnie muszą być ogrzewane, muszą być oświetlone, a studenci muszą mieć warunki do uczenia się. Dokładnie to rozumiemy i będziemy podejmować kolejne decyzje w najbliższych dniach. Zapewniam rektorów wszystkich uczelni: ceny energii będą wyższe, ale nie będą wielokrotnie wyższe. Będą takie, które można pokryć z budżetu, który został przygotowany dla uczelni - komentował Czarnek.

 

WIDEO: Przemysław Czarnek w programie "Nowy Tydzień"

 

"Problem robią tylko samorządowcy Platformy"

Prowadzący program Łukasz Jankowski przypominał wypowiedzi części samorządowców, którzy twierdzą, że nie będzie ich stać na to, by odpowiednio ogrzać szkoły.

 

- Przypomnijmy, którzy samorządowcy to mówią - samorządowcy Platformy Obywatelskiej. Pan Jaśkowiak z Poznania, pan Trzaskowski z Warszawy, kilku innych samorządowców Platformy, którzy straszą rodziców, że dzieci będą na nauce zdalnej. Jeszcze raz powtarzam - jeśli celowo obniżane będą temperatury w klasach, żeby wygonić dzieci na naukę zdalną, będziemy występować o zarząd komisaryczny. Samorządy otrzymują właśnie 13,7 mld złotych z budżetu państwa na wydatki bieżące, także na ogrzewanie - odpowiadał Czarnek.

 

- Nie ma żadnych problemów z ogrzewaniem szkół. Robią ten problem tylko samorządowcy Platformy: Jaśkowiak, Trzaskowski. To robi Platforma, która wchodzi w kampanię wyborczą kosztem dzieci - mówił minister, zapewniając, że jest w kontakcie z wojewodami, którzy nie informują o żadnych problemach z temperaturą w szkołach.

"Będziecie mieli pieniądze, jeżeli nie będziecie ich rozkradać"

Prowadzący program zacytował wpis Rafała Trzaskowskiego o zarządach komisarycznych.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i nowoczesną edukację. "Mamy sprzęt, jakiego jeszcze nie było"

 

- Panie Trzaskowski, panie Jaśkowiak, koledzy z Platformy - jeśli nie będziecie rozkradać pieniędzy, które wam przekazujemy, to na pewno będziecie mieli pieniądze na ogrzewanie i energię elektryczną - zareagował minister edukacji i nauki.

 

- Proszę nie straszyć społeczeństwa, wziąć się za robotę i wykonywanie ustawowych obowiązków samorządu terytorialnego, bo idzie wam to bardzo słabo - dodał Czarnek.

bas/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie