Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i nowoczesną edukację. "Mamy sprzęt, jakiego jeszcze nie było"

Polska
Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki i nowoczesną edukację. "Mamy sprzęt, jakiego jeszcze nie było"
Polsat News
Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku szkolnego

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek wziął udział w ogólnopolskiej inauguracji roku szkolnego. W trakcie swojego przemówienia w liceum w Kościerzynie szef resortu mówił o nadziejach i wyzwaniach, a także budowaniu nowoczesnej edukacji. Nie zabrakło podziękowań za znakomite przyjęcie ukraińskich uchodźców oraz obietnic podwyżek dla nauczycieli.

W czwartek 1 września w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Józefa Wybickiego w Kościerzynie w województwie pomorskim odbyła się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego 2022/2023. W uroczystościach wziął udział m.in. Przemysław Czarnek. Podczas swojego przemówienia minister edukacji i nauki podkreślił, że nadchodzące miesiące niosą dla wszystkich zarówno wiele nadziei i wyzwań, jak i niepokój i trosk, ponieważ "czasy w których żyjemy, nie są łatwe dla nikogo".

 

- Co prawda jest to pierwszy rok szkolny od dwóch lat, który rozpoczynamy z wielką nadzieją, że żadna nauka zdalna nie będzie nam przeszkadzała w kształceniu naszych dzieci i młodzieży w szkołach. Wchodzimy w ten nowy rok szkolny z większą pewnością co do tego tematu niż rok temu, a także dwa lata temu. Pamiętamy, że wtedy pod tym względem było strasznie - powiedział Przemysław Czarnek.

 

Przemysław Czarnek: Dziękuję za przyjęcie uchodźców z Ukrainy do polski szkół

Szef resortu zwrócił uwagę, że rok szkolny 2022/2023 rozpoczyna się w czasie wojny na Ukrainie.

 

- Z tego miejsca chciałbym podziękować wszystkim uczniom i nauczycielom w całej Polsce za znakomite przyjęcie uchodźców ukraińskich do wszystkich naszych szkół. Nie ma ani jednego miejsca Polsce, z którego dochodziłyby jakiekolwiek informacje o problemach w relacjach między naszymi uczniami i uczniami ukraińskim. To wielka zasługa nauczycieli, uczniów i rodziców - podkreślił minister edukacji i nauki.

 

ZOBACZ: Hołownia: Czarnek i jego pomocnicy zmieniają polską szkołę w pralnię dla mózgów naszych dzieci

 

Przemysław Czarnek stwierdził także, że "nie sprawdziły się wszystkie zapowiedzi, dotyczące lawiny przyjęć kilkuset tysięcy nowych uczniów w polskich szkołach". Dodał, że tej kwestii możemy być spokojni. Minister przypomniał także, że w ubiegłym roku szkolnym do polskiego systemu edukacji przyjęto 200 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy.

 

- Ta liczba pewnie się zwiększy, ale nie w taki sposób, żeby jakkolwiek i gdziekolwiek w Polsce miała uczynić problem z edukacją dzieci w szkołach w naszym kraju– oświadczył szef MEiN.

Szef MEiN obiecuje nowoczesną edukację i wzrost podwyżek wynagrodzeń dla nauczycieli

Minister Edukacji i Nauki zapowiedział, że w rozpoczynającym się dzisiaj roku szkolnym będą kontynuowane dwa programy: "Laboratoria Przyszłości” i "Poznaj Polskę". Przemysław Czarnek oświadczył, że ten pierwszy wdrożyło 12 tysięcy placówek w kraju, a jego łączny koszt to miliard złotych. Na drugi ministerstwo przeznaczy w tym roku 50 milionów złotych.

 

ZOBACZ: Podręcznik do HiT. Przemysław Czarnek: Fragment o hodowli dzieci mógłby zniknąć

 

- Laboratoria przyszłości to są nowoczesne pracownie techniczne, informatyczne, drukarki 3D, roboty, gogle VR, czyli wszystko to, co najnowocześniejsze jeśli chodzi o nauczanie.  To jest rzecz, która w Polsce jest zauważana przez ludzi, którzy przyjeżdżają z Zachodu. Polska szkoła pod tym względem jest niezwykle nowoczesna. Każdą polską placówkę oświatową podłączyliśmy do internetu, w każdej placówce jest też sprzęt informatyczny, jakiego wcześniej nie było - mówił szef resortu.

 

Przemysław Czarnek poinformował również, że w nowym roku szkolnym radykalnie zwiększy się subwencja oświatowa.

 

- Zwiększy się ona na skalę dotąd niespotykaną. Subwencja oświatowa uchwalona w ubiegłorocznym budżecie wynosiła niecałe 53 miliardy złotych. Subwencja zaplanowana na następny rok budżetowy (od 1 stycznia) będzie wynosić prawie 64 miliardy złotych. To jest 11 miliardów wzrostu i trzeba podkreślić, że dzieje się to w czasie niezwykle trudnym - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Przemysław Czarnek: Nie słucham związków zawodowych, realizuje to, co jest konieczne

 

Szef resortu zapowiedział także podwyżki dla nauczycieli.

 

- Wszyscy nauczyciele i związki zawodowe występują o podwyżki. Tak - podwyżki są koniecznie. Podwyżka będzie i będzie wynosiła od kilkunastu do trzydziestu pięciu procent, licząc rok po roku. Wiemy, że trzeba jeszcze więcej i będziemy pracować, żeby było jeszcze więcej - obiecał Przemysław Czarnek.

 

Na koniec swojego przemówienia minister edukacji i nauki złożył wszystkim nauczycielom i uczniom życzenia spokojnego roku szkolnego.

mms/arż / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie