Grzegorz Braun w rosyjskiej telewizji. Propaganda wykorzystała jego wypowiedź

Świat
Grzegorz Braun w rosyjskiej telewizji. Propaganda wykorzystała jego wypowiedź
Facebook/Grzegorz Braun; YouTube/Wieści ze Wschodu
Grzegorz Braun i Olga Skabiejewa w jednym programie

Wypowiedź posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który nawoływał do "zatrzymania ukrainizacji Polski" wykorzystała rosyjska propagandystka Olga Skabiejewa. Komentując nagrania z manifestacji w Warszawie uznała, że jest to "głos narodu", którego "nie słyszą polskie władze". W programie przeinaczono też m.in. wypowiedź wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego.

"Kraje Unii Europejskiej nie przetrwają zimy bez rosyjskiego gazu. Ten, wydawałoby się prosty fakt zaczęły rozumieć nawet najbardziej rusofobicznie nastawione kraje" - stwierdziła w programie "60 minut" Olga Skabiejewa. Propagandystka prokremlowskiej stacji Rossija 1 przez gorliwość w głoszeniu przekazu Kremla zyskała przydomek "żelaznej lalki Putina". We wrześniu stwierdziła m.in., że "pokonanie Rosji bez nuklearnej eksplozji nie jest możliwe".

Braun: Chodzi o to, żeby Polska była polska

W najnowszym materiale Skabiejewa użyła fragmentów, na który nagrania manifestacji z 24 września, którą Konfederacja Korony Polskiej zorganizowała pod hasłem "Stop ukrainizacji Polski" oraz nagrania Grzegorza Brauna, który zachęcał do wzięcia udziału w marszu. Propagandystka "tłumaczyła", że niezgadzający się z działaniami rządu obywatele, uważają, że środki poparcia dla Ukrainy "uderzą w ich kieszenie". Na poparcie swoich słów przytaczała wypowiedzi polityka Konfederacji.

 

 

ZOBACZ: Sejmowa Komisja podjęła decyzję ws. immunitetu Grzegorza Brauna

 

- Stop ukrainizacji Polski, stop depolonizacji Polski. Chodzi o to, żeby Polska była polska - mówił Braun na udostępnionym nagraniu zamieszczonym na Facebooku 22 września.

 

- Nasz przekaz adresujemy w gruncie rzeczy nie do Ukraińców, ale do Polaków, rodaków, licząc na to, że będą oni wywierać nacisk polityczny, społeczny na władzę Rzeczypospolitej Polskiej - brzmi kolejny z cytowanych fragmentów.

 

Propaganda przeinacza wypowiedzi polityków

Skabiejewa w materiale wykorzystała również wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego z Inowrocławia, podczas którego prezes PiS radził, by zamiast 3 ton węgla kupić 1,5, a kolejne 1,5 tony "dokupić za kilka miesięcy". Fragmentu o "dokupieniu ton węgla" nie zacytowano w rosyjskiej telewizji.

 

ZOBACZ: Bosak: Braun uważa, że nie należy prowokować Rosji. Ja się z tym nie zgadzam

 

- To rady od autorów powiedzenia: nie ma chleba, więc jedzcie ciastka - komentowała propagandystka.

 

Prowadząca zniekształciła również cytat wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego.

 

- Powiedział, że Ukraińcy walczą o prawo do bycia, nie uwierzycie, homoseksualistami - stwierdziła Skabiejewa, obnażając tym samym mechanizmy rosyjskiej propagandy.

 

Prawdziwa wypowiedź Kamińskiego, która padła w rozmowie z Radiem Zet brzmiała natomiast: Ukraińcy dzisiaj umierają za prawo bycia homoseksualistą, za prawo bycia lewakiem, prawakiem, katolikiem, prawosławnym bądź ateistą i za prawo wybierania własnego prezydenta, posła, senatora, czy kogokolwiek się tam ma.

bas / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie