Wiceminister: Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią

Polska
Wiceminister: Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią
Straż Graniczna
"Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią." - napisał Stanisław Żaryn.

"Polska skończyła budowę bariery ochronnej na granicy z Białorusią. Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

"Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" - napisał sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych i pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn na Twitterze.

Żaryn: "Nielegalne przedostanie się niemożliwe"

"Nielegalne przedostanie się do Polski jest obecnie niemożliwe" - dodał Żaryn,

 

 

W kolejnym wpisie przekazał, że "Na granicy z Białorusią trwa obecnie montowanie perymetrii".

 

"To kolejny etap inwestycji w nowoczesne zabezpieczenia, którymi RP wzmacnia ochronę naszej granicy. Fizyczna bariera i patrole Straży Granicznej już obecnie udaremniają nielegalne przekraczanie granicy z Białorusi do Polski" - podkreślił Żaryn.

 

Straż Graniczna podała w sobotę, że w piątek do Polski próbowało nielegalnie się przedostać 29 migrantów. Cudzoziemcy ci pochodzili z m.in. z Algierii i Erytrei.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Od początku wojny do Polski wjechało ponad 4,7 mln osób

 

Funkcjonariusze zatrzymali także obywatela Ukrainy, który przewoził sześciu nielegalnych migrantów  z Egiptu i Syrii.

 

Formacja podsumowała, że we wrześniu było takich prób przejścia przez granicę łącznie 1298. W tym samym okresie 2021 roku było 7667 prób nielegalnego przedostania się do Polski.

 

Wcześniej informowano, że do przełomu października i listopada będzie trwała budowa bariery elektronicznej, czyli wyposażanie płotu granicznego w czujniki i monitoring. Dlatego na wniosek komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w tym regionie od 1 lipca do końca listopada wojewoda wprowadził zakaz zbliżania się do granicy na odległość mniejszą niż 200 m. Nie dotyczy on odcinków, gdzie granica przebiega na rzece. 

Granica polsko-białoruska nie do przejścia

Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej ruszyła 25 stycznia. Fizyczne ogrodzenie budowały firma Budimex oraz konsorcjum Unibepu i spółki zależnej Budrex. Elementy wykonało konsorcjum trzech firm: Polimex-Mostostal, Mostostal Siedlce i Węglokoks. Wartość umów z tymi spółkami to łącznie 1 mld 233 mln zł.

 

Z kolei w drugiej połowie marca Straż Graniczna podpisała umowę na budowę bariery elektronicznej z firmą Elektrotim SA. Miała ona mieć długość 202 km i obejmować zasięgiem działania wszystkie odcinki budowanej zapory fizycznej, a także część wód granicznych na wschodzie. Na prace przy budowie bariery elektronicznej zakontraktowano ponad 332 mln zł, co daje łączny koszt z budową bariery fizycznej 1 mld 565 mln złotych.

 

ZOBACZ: Straż Graniczna: Prawie wszyscy migranci na granicy białoruskiej przyjechali przez Rosję

 

Bariera fizyczna to pięciometrowe stalowe ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym typu concertina. Do jej powstania zużyto ponad 50 tysięcy ton stali, m.in. ponad 40 tys. stalowych przęseł. Bariera elektroniczna to m.in. czujniki ruchu i kamery.

 

Na zaporze powstały 24 bramki dla dużych zwierząt, ponad 140 tys. dla małych zwierząt. Dodatkowo wykonane zostały przepusty na ciekach wodnych dla mieszkańców wód.

 

Od początku presji migracyjnej najwięcej prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej było w październiku 2021 r. - łącznie 17 tys. 447.

 

W całym 2021 r. polscy strażnicy graniczni odnotowali prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, a po jej przekroczeniu zatrzymali 2 tys. 744 osoby, głównie z Iraku, Afganistanu, Syrii, ale też z m.in. z Rosji, Somalii, Iranu, Turcji i Tadżykistanu.

 

Harald Kittel / sgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie