USA: Huragan Ian zdewastował Florydę. Zniszczone domy, statki na ulicach

Świat
USA: Huragan Ian zdewastował Florydę. Zniszczone domy, statki na ulicach
AP
Służby mają niepotwierdzone jeszcze informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych żywiołu

Nawet 2,6 mln domów i firm na Florydzie może być pozbawionych prądu po przejściu huraganu Ian - piątego najsilniejszego w historii USA. Wiatr wiał z prędkością sięgającą 241 km/h. Plaże na półwyspie toną w przywleczonych śmieciach, ulice miast są zalane, a porty - zdewastowane. Zobacz nagrania.

Agencja Reutera podaje, że ekipy ratunkowe nadal ewakuują mieszkańców z zagrożonych terenów, ale tylko wtedy, kiedy mogą się do nich dostać. "Niszczycielski Ian pozostawił po sobie stosy gruzu po marszu przez cały stan Floryda" - skomentowała agencja.

 

Poza miejską infrastrukturą, zniszczone są również osiedla domów jednorodzinnych. - To naprawdę uderzyło, było jak biblijny potop - opisał Ron DeSantis, gubernator Florydy. Wśród poważnie uszkodzonych obiektów wyliczył mosty, które dla niektórych wysp były jedynym łącznikiem z lądem.

Floryda po przejściu huraganu. Spore zniszczenia

DeSantis przekazał, że jego służby mają niepotwierdzone jeszcze informacje o dwóch ofiarach śmiertelnych żywiołu. Jedną z nich jest 72-latek z miasta Deltona w środkowej części stanu. Mężczyzna wyszedł na dwór podczas burzy, aby osuszyć basen.

 

WIDEO: Krajobrazy po przejściu huraganu Ian

 

Na nagraniach wykonanych przez Amerykanów widać też, jak huragan niszczy ich ogródki, całe domy, a nawet szereg budowli. Zdarzyło się nawet, że Ian "przetransportował" większe motorówki z portu w stronę zabudowań i wbił te statki w ściany.

Chcieli wezwać pomoc, ale Ian wyłączył telefonię komórkową

Okoliczne szpitale przyjmują rannych, ale niektóre z nich zostały podtopione. Pacjentów - gdy było to możliwe - przenoszono na wyższe piętra, a jeśli i tam zagrażał im Ian, przewożono ich do innych placówek.

 

ZOBACZ: Huragan Ian zbliża się do Florydy. Może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń

 

Ustalenie, czy wszyscy poszkodowani otrzymali pomoc, jest na razie trudne. Huragan poważnie zakłócił lub uniemożliwił funkcjonowanie telefonii komórkowej, dlatego ranni mogli nie mieć jak wezwać służby ratunkowe - podał Reuters.

 

Obecnie siła Iana słabnie. Wcześniej szkody spowodował także na Kubie, w tym stolicy tego wyspiarskiego kraju - Hawanie.

wka/ Polsatnews.pl/Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie