Huragan Ian zbliża się do Florydy. Może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń

Świat
Huragan Ian zbliża się do Florydy. Może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń
PAP/EPA/MODIS LAND RAPID RESPONSE TEAM, NASA GSFC HANDOUT
Huragan Ian uderzy we Florydę

Huragan Ian do tej pory spustoszył Kubę, a teraz zagraża mieszkańcom Florydy. Amerykańscy specjaliści zakwalifikowali go do czwartej kategorii na pięć możliwych. Oceniają, że może zniszczyć wiele budynków i wywołać powodzie na półwyspie. Nakaz ewakuacji otrzymały miliony osób, które powinny się pospieszyć, bo władze zamierzają m.in. zamykać mosty na autostradach.

Meteorolodzy z amerykańskiego National Hurricane Center ostrzegają, że huragan przybrał na sile i aktualnie posiada 4. kategorię w skali Saffira-Simpsona.

Groźba masowych zniszczeń na Florydzie

Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 249 km/h, a prognozowane fale powodziowe mogą osiągnąć do pięciu metrów. Taki żywioł może wywołać katastrofalne szkody.

 

ZOBACZ: Kanada. Huragan Larry nad Nową Fundlandią. Wiatr wieje z prędkością 130 km/h

 

W przypadku, gdyby huragan stał się jeszcze groźniejszy, specjaliści zakwalifikują go do najwyższej, piątej kategorii. Byłoby to alertem przed możliwością całkowitego zniszczenia niektórych budynków i powodziami, które dotarłyby na znaczną odległość w głębi lądu.

 

Dla mieszkańców Florydy wydano zarówno ostrzeżenia przed falami sztormowymi, huraganem, jak i burzą tropikalną. "To sytuacja zagrażająca życiu. Osoby, które mieszkają w niebezpiecznych obszarach powinny podjąć niezbędne działania, by chronić życie i dobytek przed podnoszącą się wodą" - ostrzegają eksperci w najnowszej aktualizacji.

Ostrzeżenia od władz. "Ruszajcie w drogę"

Uderzenie centrum Iana we Florydę prognozowane jest w środę wieczorem i czwartek rano czasu lokalnego. - Teraz jest czas na ewakuację. Ruszajcie w drogę - ostrzegł dyrektor ds. zarządzania kryzysowego Florydy Kevin Guthie we wtorek.

 

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

 

Gubernator stanu Ron DeSantis dodał, że ewakuujący powinni się pospieszyć. Władze wkrótce będą zmuszone do zamknięcia mostów na autostradach przez silne wiatry.

 

Z powodu żywiołu odwołano ponad 2 tys. połączeń lotniczych, zamknięto międzynarodowe lotniska w Saint Petersburg na półwyspie Pinellas i Tampie. The Walt Disney Company ogłosiła zamknięcie parków rozrywki na Florydzie. Ponadto w całym stanie zorganizowano ponad 175 centrów ewakuacyjnych, a do punktów po worki z piaskiem utworzyły się wielokilometrowe korki.

 

PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Zniszczenia na Kubie

We wtorek huragan Ian nawiedził Kubę. Żywioł uszkodził sieć elektryczną i pozbawił prądu cały 11-milionowy kraj.

 

PAP/EPA/Yander Zamora

 

Największe zniszczenia odnotowano w zachodniej części wyspy w prowincji Pinar del Rio. Na skutek działania żywiołu zginęły dwie osoby.

 

bas/wka / Polsatnews.pl / New York Post
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie