Rekordowy kurs dolara. Po raz pierwszy przebił barierę 5 zł

Polska
Rekordowy kurs dolara. Po raz pierwszy przebił barierę 5 zł
Pixabay/ hbschw/ google.com
Wzrost wartości dolara wobec złotego ma kilka przyczyn

We wtorek późnym popołudniem cena dolara przekroczyła barierę 5 zł. To pierwsza taka sytuacja w historii.

Jak podkreśla Interia Biznes, analitycy wskazali, że amerykańską walutę wsparły dzisiejsze dane makroekonomiczne i polityka Fed (System Rezerwy Federalnej).

 

Kilka dni temu barierę 5 zł przebił kurs franka szwajcarskiego. We wtorek wieczorem kurs tej waluty wynosi 5,04 zł, natomiast euro - 4,79 zł.

 

Czytaj także: Dolar pierwszy raz w historii przekroczył 5 zł

 

Wzrost wartości dolara wobec złotego ma kilka przyczyn - pisze Interia Biznes. "Oprócz decyzji Rezerwy Federalnej, naszej walucie ciągle szkodzi wysoka inflacja w Polsce, ekspansywna polityka fiskalna rządu, awersja do ryzykownych aktywów ze strony inwestorów światowych oraz ryzyko geopolityczne (przedłużająca się wojna za naszą wschodnią granicą)" - czytamy na portalu.

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce w sierpniu 2022 wyniosła 16,1 proc. rok do roku - podano 15 września. W ciągu roku najbardziej podrożało użytkowanie mieszkania lub domu oraz nośniki energii - 27,4 proc. oraz transport - 19,5 proc.

 

Duży wzrost zanotowały także żywność i napoje - 17,5 proc. Więcej trzeba zapłacić także w restauracjach i hotelach - o 16,7 proc. Droższe jest także wyposażenie mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego - o 12,2 proc. oraz rekreacja i kultura 12,6 proc. 

 

ZOBACZ: Inflacja w sierpniu. GUS podał nowe dane

 

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe trzeba zapłacić o 8,3 proc. więcej, a wydatki na zdrowie wzrosły o 7,4 proc. Edukacja jest droższa o 6,9 proc. 

 

Jak podaje GUS, zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych wzrosło o 0,4 proc. rok do roku, a liczba odbiorców o 1,2 proc.

Z kolei zużycie gaz.z sieci wzrosło o 18,2 proc. rok do roku, przy wzroście liczby odbiorców o 2,6 proc.

 

an / polsatnews.pl / Interia Biznes
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie