USA przekażą kolejny 1 miliard dolarów na pomoc wojskową Ukrainie

Świat
USA przekażą kolejny 1 miliard dolarów na pomoc wojskową Ukrainie
PAP/EPA/Evan Vucci / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Pentagon ogłosił w poniedziałek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1 miliarda dolarów. Broń, która posłuży do walki z rosyjskim agresorem, to m.in. amunicja do HIMARS-ów, pociski do haubic, a także moździerze. Będzie to największa jednorazowa dostawa sprzętu od początku wojny.

Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych m.in. dodatkowe rakiety do systemów HIMARS, 75 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej 155 m, 20 moździerzy 120 mm i 20 tys. pocisków, a także rakiety do systemów AMRAAM, zestawy przeciwpancerne Javelin, granatniki AT4, miny przeciwpiechotne, dziesiątki pancernych karetek oraz sprzęt medyczny. 

 

"Prezydent Biden dał jasno do zrozumienia, że ​​będziemy nadal wspierać naród ukraiński w obronie swojego kraju przed rosyjską agresją i będziemy to robić tak długo, jak to będzie potrzebne" - stwierdził w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken. 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Statek z ukraińską kukurydzą dotarł do Stambułu

 

Od początku rosyjskiej inwazji Ukraina otrzymała od Stanów Zjednoczonych sprzęt o łącznej wartości ok. 9,1 mld dolarów. 

Nie tylko pomoc wojskowa

Stany Zjednoczone pomagają Ukrainie nie tylko poprzez dostawy sprzętu dla armii. United States Agency for International Development (USAID), rządowa jednostka wspierająca państwa dotknięte poważnymi kryzysami, w tym wojnami, klęskami żywiołowymi i ubóstwem. Instytucja ta przekaże jej łącznie 4,5 mld dolarów. 

 

Środki trafią do Ukrainy za pośrednictwem Banku Światowego. Pierwsza transza wyniesie 3 mld dolarów. Pieniądze od Amerykanów będą mogły zostać przeznaczone na dalsze działanie państwa, w tym utrzymanie publicznych szpital i szkół oraz wypłatę świadczeń socjalnych. Od 24 lutego Stany Zjednoczone wydały na ten cel ok. 8,7 mld USD. 

arż/ sgo/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie