Leku na anginę brakuje w aptekach. Chorzy odchodzą z kwitkiem

Technologie
Leku na anginę brakuje w aptekach. Chorzy odchodzą z kwitkiem
Pexels/Pixabay, zdj. ilustracyjne
Rozpoczyna się sezon infekcyjny, ale leku na anginę niekiedy próżno szukać w aptekach

Pacjenci szukający leku na anginę w Warszawie i innych dużych miastach mogą niemiło się rozczarować. Takich środków medycznych brakuje w aptekach. "Sytuacja może być trudna, bo zaczyna się sezon infekcyjny. Czy resort zdrowia wie, dlaczego brakuje tak istotnego leku?" - zaalarmował lekarz Paweł Doczekalski.

Jak uściślił Paweł Doczekalski - zastępca sekretarza Naczelnej Rady Lekarskiej - w aptekach są niedobory penicyliny fenoksymetylowej. "To lek pierwszego rzutu w przypadku anginy" - przekazał. 

 

ZOBACZ: Indie: Lekarz porzucił samochód w korku i pobiegł do szpitala na operację

 

Jego zdaniem środka na anginę nie ma w żadnej warszawskiej aptece. "Czy Ministerstwo Zdrowia coś wie na ten temat, dlaczego brakuje tak podstawowego leku" - zapytał na Twitterze.

 

 

Jak wynika z danych platformy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia - służącej do sprawdzania dostępności medykamentów - leków zawierających penicylinę fenoksymetylową brakuje nie tylko w stolicy. Mogą ich nie zdobyć również chorzy z Gdańska czy Katowic.

Ministerstwo Zdrowia: Dostępność prawie 180 pozycji z listy leków jest zagrożona

Penicylina jest składnikiem wielu antybiotyków, które są szeroko wykorzystywane w leczeniu zakażeń. Są to np. dość często występujące zapalenia migdałków podniebiennych, ucha środkowego.

 

Penicyliny - szczególnie w postaci roztworu do wstrzyknięcia dożylnego - są również stosowane w leczeniu cięższych, układowych zakażeń, np. zapalenia płuc, mięśnia sercowego, osierdzia i uogólnionej sepsy.

 

Ministerstwo Zdrowia w obwieszczeniu z 12 sierpnia przyznało, że zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski jest niemal 180 pozycji.

mbl/wka / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie