W aptekach brakuje leków. Adam Niedzielski: Nie mam takich informacji

Polska
W aptekach brakuje leków. Adam Niedzielski: Nie mam takich informacji
Polsat News
W lipcu w Polsce może zabraknąć 215 leków

Po tym jak w czerwcu w aptekach brakowało niemal 40 leków, niepokój wzbudziła opublikowana przez Ministerstwo Zdrowia lista medykamentów, których może zabraknąć w Polsce w lipcu. Jest na niej 215 pozycji. - Według raportów, które otrzymuję, nie mam informacji o systemowych brakach - mówił w "Graffiti" minister zdrowia Adam Niedzielski. 

- To, że publikujemy listę leków, które podlegają pewnym restrykcjom jeśli chodzi o wywóz z kraju, nie oznacza, że to lista brakujących leków. To jest działanie prewencyjne, które ma zapobiec takiej sytuacji. Ono koncentruje się na tych pozycjach, które są stosunkowo atrakcyjne cenowo w Polsce i w związku z tym jest zwiększone ryzyko, że np. hurtowanie będą chciały w skali międzynarodowej sprzedawać je niekoniecznie na polskim rynku albo przenosić leki za granicę i realizować wyższe zyski - tłumaczył Adam Niedzielski. 

 

ZOBACZ: Kraków. Oblężony Szpital Uniwersytecki. Rekordowa liczba pacjentów

 

Dodał, że "Polska jest ofiarą dobrych negocjacji, bo w Polsce te leki są stosunkowo tanie". Minister ewentualne braki w aptekach tłumaczył tym, że "chwilowo leki mogą być niezamówione". Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia ma specjalny system, który monitoruje stan zapasów leków w hurtowniach

 

- Według raportów, które otrzymuje, nie mam informacji o systemowych brakach - mówił Niedzielski. 

 

- Lista jest publikowana w regularnych odstępach czasu. W tej chwili jest na niej około 40 pozycji. To jest standardowa procedura. Proszę nie wzniecać emocji, bo póki co nie mamy informacji o ograniczeniach dostępności - podsumował. 

 

WIDEO: Adam Niedzielski w "Graffiti" 

Braki w aptekach. 215 leków na liście 

Jak informowaliśmy na antenie Polsat News w czerwcu w aptekach brakowało niemal 40 różnych preparatów. Są to m.in antybiotyki, leki dla dzieci, cukrzyków i osób z problemami kardiologicznymi. 

 

ZOBACZ: W aptekach brakuje kilkudziesięciu leków. Ta liczba wzrośnie pięciokrotnie

 

- To są leki, których brakuje w hurtowaniach, więc my, jako apteka nie możemy ich zamówić. Najgorsze jest to, że pacjenci często obwiniają o to farmaceutów. Teraz w dobie e-recept jest tak, że często recepta zaczęta w aptece musi być dokończona w tej konkretnej placówce. My nie możemy zagwarantować pacjentowi ciągłości leczenia - powiedziała Polsat News Anna Skrobisz-Kwaśniak, farmaceutka z Kielc. 

 

27 czerwca na stronie Ministerstwa Zdrowia pojawiło się nowe obwieszenie, które wskazuje 215 pozycji, których może zabraknąć na terenie Polski w lipcu. 

dsk/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie