Rosyjskie obywatelstwo dla Edwarda Snowdena. Władimir Putin podpisał dekret

Świat
Rosyjskie obywatelstwo dla Edwarda Snowdena. Władimir Putin podpisał dekret
Wikimedia Commons
Edward Snowden po ujawnieniu tajnych amerykańskich dokumentów zbiegł do Rosji

Władimir Putin nadał Edwardowi Snowdenowi rosyjskie obywatelstwo - przekazują agencje prasowe. "Świeżo upieczony" Rosjanin w 2013 roku ujawnił kilkaset tysięcy poufnych i tajnych dokumentów wywiadu USA. Następnie uciekł ze Stanów Zjednoczonych, w Rosji otrzymał azyl, a po latach prawo stałego pobytu. Adwokat Snowdena zapewnił, że jego klient nie podlega częściowej mobilizacji.

Prokremlowskie agencje prasowe przekazały w poniedziałek, że Edward Snowden stał się pełnoprawnym Rosjaninem. Na rządowych stronach pojawił się dekret podpisany przez Putina.

 

ZOBACZ: Sanok. Akcja "Stop ukrainizacji Polski". Działacze Konfederacji mówili do pustego rynku

 

Dokument potwierdza, że Snowden jest jedną z 72 osób, którym przyznano rosyjskie obywatelstwo. Media kontrolowane przez Moskwę nazywają tego byłego funkcjonariusza CIA "prześladowanym przez władze USA".

Adwokat: Edward Snowden nie podlega częściowej mobilizacji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w rozmowie z RIA Nowosti uściślił, że Putin przyznał Snowdenowi obywatelstwo na prośbę tego drugiego. Z kolei adwokat Snowdena przekazał agencji Interfax, że jego klient nie podlega częściowej mobilizacji. 

 

- Nie służył w armii rosyjskiej, nie posiada praktyki i doświadczenia w służbie wojskowej, a więc nie podlega poborowi – ​​uściślił Anatolij Kucherena, cytowany przez rtvi.com.

 

ZOBACZ: Rosyjskie FSB wysyła żołnierzy na granicę z Gruzją. Mają zatrzymywać uciekających przed mobilizacją

 

Dziewięć lat temu Snowden przekazał m.in. informacje o programie PRISM, mającemu pozwalać podsłuchiwać prywatne rozmowy nie tylko Amerykanów, ale i mieszkańców innych państw. Sygnalista twierdził, że w aferę PRISM zamieszani są informatyczni giganci jak Microsoft, Google, Facebook, Skype czy Yahoo.

Największy wyciek danych w historii USA to efekt działalności Snowdena

Alarmował również, że służby USA szpiegowały instytucje Unii Europejskiej oraz kilkudziesięciu wpływowych polityków na świecie - na ich liście umieścił chociażby Angelę Merkel. Przyznawał też, że nie posługuje się iPhonem, bo instalowane jest w nim szpiegowskie oprogramowanie.

 

ZOBACZ: Rosja. Żołnierze torturowali brytyjskiego żołnierza muzyką ABBY. "Piekło na ziemi"


Snowden pod koniec 2020 roku ogłosił, że razem z żoną chcą uzyskać rosyjskie obywatelstwa. Chwalił się również, że rozpoczęli naukę tamtejszego języka. W Rosji przebywa od 2013 roku; wówczas otrzymał azyl tymczasowy, a w 2020 roku - prawo stałego pobytu.

 

Z kolei w lutym, nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, Snowden zarzucał amerykańskiemu wywiadowi, że nie dostarczył "dowodów", iż Putin planuje atak. Sugerował przy tym, że Rosja w ogóle nie chce napadać na inne państwo, ale "konflikt" mogą zaostrzać działania państw zachodnich.

wka/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie