Wojna w Ukrainie. Aiden Aslin o rosyjskiej niewoli: "Traktowali mnie gorzej niż psa"

Świat
Wojna w Ukrainie. Aiden Aslin o rosyjskiej niewoli: "Traktowali mnie gorzej niż psa"
Twitter.com/Aiden Aslin
Aiden Aslin zaapelował po uwolnieniu o dalsze działania w celu uwolnienia jeńców z rosyjskiej niiewoli.

Brytyjczyk Aiden Aslin, który dzięki wymianie jeńców został zwolniony z rosyjskiej niewoli opowiedział, jak obchodzili się z nim Rosjanie. "Traktowali mnie gorzej niż psa" - mówił. Pokazał m.in. ślady po ranach od noża. Wspominał o przeludnionej celi, pladze wszy, głodzie i trwaniu w straszliwych warunkach higienicznych bez toalety. - Rosyjski oficer powiedział mi "jestem twoją śmiercią" - dodał.

Brytyjczyk Aiden Aslin, który walczył z Rosją w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy i został wzięty do niewoli, a następnie był skazany na karę śmierci, opowiedział brytyjskiemu dziennikowi "The Sun" o traktowaniu, jakiego doznał ze strony Rosjan.

Aiden Aslin: "Byłem traktowany gorzej niż pies"

Uwolniony jeniec powiedział, że był przez Rosjan traktowany "gorzej niż pies" oraz, że przez pięć ostatnich miesięcy był nieustannie trzymany w odosobnieniu. - Wiedziałem, że jest bardzo prawdopodobne, że mnie zabiją - mówił Aslin w pierwszym wywiadzie.

 

Aslin powiedział, że był przetrzymywany w dwuosobowej celi, w której przebywały z nim cztery inne osoby.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Obrońca Azowstalu po miesiącach rosyjskiej niewoli. Tak teraz wygląda

 

W pomieszczeniu były wszy, brakowało toalety. Wyjawił, że więźniowie zamiast niej musieli korzystać z pustych butelek, a gdy otwierały się drzwi, musieli głośno krzyczeć "chwała Rosji". 

 

Były jeniec dodał także, że więźniowie byli karmieni suchym chlebem. W celi było okno, przez które dostawało się zimno.

Brytyjczyk: Bicie za tatuaż z ukraińskim herbem

Aslin powiedział także, że był bity za swoje tatuaże, w tym przedstawiający trójząb, który jest ukraińskim herbem oraz inny, który informował o jego pobycie w Syrii, gdzie walczył z ISIS.

 

Według Brytyjczyka został on w rosyjskiej niewoli m.in. zraniony nożem w plecy. Aslin pokazał swoje plecy poznaczone licznymi bliznami.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 16-letni syn polityka zwolniony po trzech miesiącach niewoli rosyjskiej

 

Z jego relacji wynika, że oprawcy odtwarzali więźniom rosyjski hymn, a następnie zmuszali do śpiewania pod groźbą ponownego bicia dla tych, którzy tego nie zrobią.

 

Aslin w rozmowie z "The Sun" mówił jeszcze, że przesłuchujący torturowali go i obiecywali mu "piękną śmierć".

 

Mówił także, że był wielokrotnie bity pałką podczas przesłuchań, a gdy pewnego razu upadł na po uderzeniu w czoło, przesłuchujący go oficer ukląkł przy nim i powiedział po rosyjsku: "Jestem twoją śmiercią".

 

"Czas na coś nowego". Aslin wraca do Twittera

Aiden Aslin zapowiedział na Twitterze, że powoli wraca do mediów społecznościowych.

 

W jednym z wpisów zawarł także podziękowanie dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i brytyjskiej premier Liz Truss za odegranie roli w jego uwolnieniu.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosjanie zabili ukraińskich jeńców. Wołodymyr Zełenski zapowiada odwet

 

"Po tym jak przez ostatnie sześć miesięcy byłem zmuszany do śpiewania rosyjskiego hymnu czas na coś nowego, nadszedł czas, by nauczyć się hymnu Ukrainy" - napisał Aiden Aslin na Twitterze.

 

BBC podało, że matka uwolnionego Brytyjczyka wciąż jest "w szoku".

 

Zwolniony dzięki mediacjom z Arabią Saudyjską

W środę wieczorem brytyjska premier Liz Truss poinformowała, że wśród 10 jeńców wojennych uwolnionych z rąk Rosjan dzięki pośrednictwu Arabii Saudyjskiej było pięciu obywateli Wielkiej Brytanii.

 

Brytyjczyka objęła wymiana więźniów, a po uwolnieniu wyleciał do Rijadu.

 

Władze brytyjskie nie ujawniały personaliów, jednak minister zdrowia Robert Jenrick podał, że jednym z uwolnionych jest mieszkający w w Newark w Nottinghamshire, które jest jego okręgiem wyborczym, Aiden Aslin. Według BBC pozostali zwolnieni Brytyjczycy to John Harding, Dylan Healy, Andrew Hill i Shaun Pinner.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Brytyjczyk Aiden Aslin skazany na śmierć. "Powiedzieli mu, że czas ucieka"

 

28-letni Aslin został wzięty do niewoli z 48-letnim Shaunem Pinnerem, który od kilku lat mieszkał w Ukrainie. Obaj zostali skazani na śmierć przez doraźny sąd prorosyjskich separatystów Donieckiej Republiki Ludowej, m.in. za bycie "najemnikami". Wyrok usłyszeli 9 czerwca. Obrońcy Aslina wnieśli wkrótce potem o apelację.

 

Urodzony w Wielkiej Brytanii Aslin, który ma podwójne obywatelstwo brytyjskie i ukraińskie, od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja służył w 36. Samodzielnej Brygadzie Piechoty Morskiej, a do niewoli dostał się w kwietniu w okolicach Kijowa.

hlk / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie