Order Orła Białego dla Antoniego Macierewicza. Opozycja oburzona

Polska
Order Orła Białego dla Antoniego Macierewicza. Opozycja oburzona
Polsat News
Antoni Macierewicz

"Dno", "skandal", "nie zasługuje", "order leży w szlamie" - to tylko niektóre komentarze polityków opozycji po ogłoszeniu przez Kancelarię Prezydenta, że Order Orła Białego zostanie dziś wręczony Antoniemu Macierewiczowi. Były szef MON znajdzie się wśród odznaczonych założycieli i działaczy Komitetu Obrony Robotników, który założono dokładnie 46 lat temu.

23 września o godz. 15 w Belwederze prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości wręczenia Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej. W 46. rocznicę założenia KOR zostaną odznaczeni jego założyciele i działacze - Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. 

 

Informacja, że wśród wyróżnionych znajdzie się były szef MON Antoni Macierewicz odbiła się szerokim echem w sieci.

 

Odznaczenie mocno skrytykowali politycy opozycji.

Sienkiewicz: Order Orła Białego leży w szlamie 

Wiceprzewodniczący PO Tomasz Siemoniak. "Nie chce się wierzyć, że prezydent Duda może czymkolwiek odznaczyć Macierewicza, o którym mówił, że posługuje się "ubeckimi metodami". Jedyne na co zasługuje Macierewicz to sąd i potępienie za niegodziwości i kłamstwa" - napisał na Twitterze.

 

 

"Gdyby Macierewicz zakończył związek z polityką na udziale w KOR, to order Orła Białego pewnie by mu się należał. Po tym jednak co wyprawiał po 89 roku to dewastacja historii tego najwspanialszego orderu i oznaka braku szacunku dla wybitnych Polaków nim odznaczonych. Haniebny ruch" - stwierdził z kolei poseł KO Marcin Kierwiński.

 

 

Poseł Bartłomiej Sienkiewicz (KO) stwierdził, że "od dziś order Orła Białego w szlamie leży. Jak kiedyś Virtuti Militari dla Breżniewa. Podniesiemy, obmyjemy, nie zapomnimy kto go tam umieścił." - napisał.

 

 

"Jak to się tam na górze pięknie układa w całość. Można się było spodziewać, ale nie aż tak" - napisała senator Barbara Zdrojewska.

 


Poseł PSL Dariusz Klimczak stwierdził, że Macierewicz "absolutnie nie zasługuje" na Order. "Zrównanie toksycznego politycznie Macierewicza do Mężów Stanu, którzy otrzymali to wielkie odznaczenie, jest skandalem. Jan Paweł II, Miłosz, Nowak-Jeziorański, W. Bartoszewski - w tym gronie ma się znaleźć Macierewicz?!" - dodał.

 

Nowacka: Order Orła Białego dla kłamcy i oszusta

Część polityków nawiązywała do funkcji, którą pełni obecnie Antoni Macierewicz oraz raportu, który przedstawiła tzw. podkomisja smoleńska, której przewodniczy.

 

"Duda już wie, że nie zrobi żadnej międzynarodowej kariery. Dlatego zdejmuje maskę, pod którą ukrywał twardogłowego PiS-owca. Ułaskawił kolegów ministrów, pod osłoną nocy przyjmował Piotrowicza i Pawłowicz, a teraz przyznaje kłamcy smoleńskiemu Order Orła Białego. Szoruje po dnie"- oceniła posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

 

"Order Orła Białego dla kłamcy i oszusta. Dno." - napisała posłanka Barbara Nowacka.

 

 

Katarzyna Lunauer z Nowoczesnej zapytała z kolei: "to mówicie, że Macierewicz za kłamstwo Smoleńskie za publiczne pieniądze i rozbrojenie polskiej armii, ma zamiast wyroku dostać Order Orła Białego? Grubo Panie Prezydencie Andrzej Duda." 

 

Odpowiedział jej rzecznik PiS Radosław Fogiel, który polecił posłance przeczytać artykuł dotyczący 46. rocznicy powstania KOR.

 

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, podczas uroczystości w Belwederze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, Ordery Orła Białego, założycielom i działaczom KOR.

 

Orderem Orła Białego zostaną odznaczeni: Mirosław Chojecki, Piotr Naimski oraz Antoni Macierewicz, o którym napisano:  "Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej 'KOR'. Twórca podziemnego pisma 'Głos', jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy."

pgo/ml / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie