Antoni Macierewicz otrzymał Order Orła Białego. Odznaczeni także Mirosław Chojecki i Piotr Naimski

Polska
Antoni Macierewicz otrzymał Order Orła Białego. Odznaczeni także Mirosław Chojecki i Piotr Naimski
PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda wręczył Antoniemu Macierewiczowi Order Orła Białego

Prezydent Andrzej Duda wręczył w piątek zasłużonym dla Rzeczypospolitej najwyższe odznaczenia państwowe - Ordery Orła Białego. Wśród wyróżnionych znaleźli się założyciele i działacze KOR - były szef MON Antoni Macierewicz, Mirosław Chojecki i Piotr Naimski.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości wręczenia w Belwederze Orderów Orła Białego zasłużonym dla Rzeczypospolitej. 

 

W 46. rocznicę założenia KOR odznaczeni zostali jego założyciele i działacze - Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. 

 

- Nikt wtedy nie wiedział jakie mogą być skutki działalności opozycyjnej, jakie mogą być skutki sprzeciwu. Zwłaszcza kiedy miało się dwadzieścia kilka lat - mówił prezydent o odwadze odznaczonych, którzy walczyli z reżimem komunistycznym. Duda pokreślił, że taka postawa wiązała się z ryzykiem i była "śmiertelnie niebezpieczna". 

 

- Nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski, w której możemy żyć i także się spierać, gdyby nie było tamtego bohaterstwa, wielkiej odwagi i ryzyka, jakie panowie wtedy na siebie wzięli - mówił do uhonorowanych prezydent. - Ogromnie za to dziękuję - dodał. 

Podziękowania za dokonania w wolnej Polsce 

Duda podziękował też za to "co było robione w wolnej Polsce". - Panu ministrowi Antoniemu Macierewiczowi przede wszystkim z całego serca dziękuję za Wojska Obrony Terytorialnej. Dzisiejsze czasy, to co mamy dziś pokazuje jak niezwykle ważna to była decyzja - podkreślił i dodał, że to "zasługa, która przechodzi do historii i będzie pamiętana przez pokolenia". 

 

 

Prezydent ministrowi Naimskiemu podziękował za Baltic Pipe i za dywersyfikację dostaw gazu do Polski. Decyzje obu ministrów nazwał "wizjonerskimi". 

 

Chojeckiemu prezydent podziękował za "działalność wydawniczą w najtrudniejszych warunkach". 

 

 

Komitet Obrony Robotników powstał 23 września 1976 r. Był jednym z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych w PRL-u. Stał się on intelektualną i organizacyjną podstawą dla Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", pierwszego za "żelazną kurtyną" niezależnego związku zawodowego.

Kim jest Antoni Macierewicz?

Antoni Macierewicz urodził się 3 sierpnia 1948 roku w Warszawie. Był działaczem opozycji demokratycznej w PRL. Polityk jest współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR".

 

Siedmiokrotnie wybierany na posła (1991–1993, 1997–2005, od 2007).

 

Zasiadał również w rządzie - w latach 1991–1992 jako minister spraw wewnętrznych, w 2006 i w 2007 jako wiceminister MON,a w latach 2015-2018 jako minister obrony narodowej.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: Antoniemu Macierewiczowi należałby się medal

 

Obecnie jest przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego.

 

Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1990r.) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017r.)

Kim jest Mirosław Chojecki?

Mirosław Chojecki to działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników.

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta, był odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – "Biuletyn informacyjny" i "Komunikat KOR".

 

Chojecki to także współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej "NOWa", największego wydawnictwa działającego poza cenzurą.

Kim jest Piotr Naimski?

Odznaczony Orderem Orła Białego Piotr Naimski to działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej "KOR" - podaje Kancelaria Prezydenta.

pgo/ap / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie