Rosja: Tajemniczy smog w Jekaterynburgu. Alertów nie wydano

Świat
Rosja: Tajemniczy smog w Jekaterynburgu. Alertów nie wydano
Wikimedia Commons, Twitter/Modgin
Chociaż mrozu nie ma, nad Jekaterynburgiem zawisł smog. Utrudnia on życie mieszkańcom

Drażniący gardło smog i ostry zapach spalenizny towarzyszą Rosjanom z Jekaterynburga od czwartkowego poranka. Zastanawiają się, skąd wzięło się takie stężenie pyłów, skoro lokalne centrum meteorologiczne nie wydało ostrzeżeń o zanieczyszczeniach w atmosferze. - Czuję się, jakbym chodził wśród ognia - opisał jeden z mieszkańców.

Smog wisi nad Jekaterynburgiem od wczesnych godzin. Lokalny portal Ura zacytował mężczyznę, zdaniem którego pyły "czuć w środku" ciała, przez co nie da się normalnie oddychać.

 

- Czuję się, jakbym chodził wśród ognia. Jeśli otworzę okno, mieszkanie w ciągu minuty nasyca się zapachem spalenizny - przekazał.

 

Na smród i zmętniałe powietrze skarżą się też użytkownicy mediów społecznościowych.

 

Skąd wziął się smog w Jekaterynburgu? Media pytają meteorologa

Dziennikarze zapytali więc Galinę Szeporenko z tamtejszej placówki meteorologicznej, dlaczego od rana okolicę dręczy smog, skoro ostrzeżeń przed nim nie wydano. - W regionie mamy zwiększone zagrożenie pożarowe. Alert obowiązuje od czwartku do soboty - wyjaśniła specjalistka.

 

ZOBACZ: "Interwencja". Toksyczny dym zatruwa okolicę. W pobliżu agroturystyka i uprawy ekologiczne

 

Jak dodała, ze zdjęć satelitarnych wynika, że w obwodzie swierdłowskim, na terenie którego leży Jekaterynburg, wybuchło wiele pożarów - i stąd pyły oraz nieprzyjemny zapach. Swoją cegiełkę dołożył wiatr, przywiewając zanieczyszczenia nad miasto.

 

Poprzednio smog nawiedził te okolice w sierpniu. Wówczas regionalne władze apelowały do mieszkańców, aby jak najrzadziej opuszczali domy, nie otwierali okien, często pili wodę i chronili swój układ oddechowy.

wka/ml/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie