Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe. To druga podwyżka z rzędu

Biznes
Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe. To druga podwyżka z rzędu
Pasja1000/Pixabay
Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe po raz drugi w tym roku

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) podniósł stopy procentowe o 75 punktów bazowych z -0,25 proc. do 0,50 proc. To druga podwyżka z rzędu. Zaostrzenie polityki monetarnej to zła wiadomość dla frankowiczów. Gdy szwajcarska waluta się umocni, wzrosną raty ich kredytów.

Decyzja dotycząca podwyżki o 75 punktów bazowych była zgodna z oczekiwaniami analityków.

 

"SNB dalej zacieśnia politykę pieniężną i podnosi stopę procentową SNB o 0,75 punktów procentowych do 0,5 proc. W ten sposób przeciwdziała ponownemu wzrostowi inflacji i presji na jej rozprzestrzenianie się na towary i usługi" - napisał SNB w komunikacie wydanym po posiedzeniu. 

Stopy były ujemne przez niemal osiem lat

Poprzednia podwyżka nastąpiła w czerwcu. Wówczas zaskoczyła ona ekonomistów. Po czwartkowej decyzji stopy procentowe w Szwajcarii stały się dodatnie po raz pierwszy od grudnia 2014 roku. 

 

ZOBACZ: Ankieta NBP: Banki będą zaostrzać kryteria przyznawania kredytów

 

Zaostrzenie polityki monetarnej zazwyczaj skutkuje umocnieniem lokalnej waluty, co źle wróży Polakom zadłużonym we franku szwajcarskim. Gdy kurs względem złotego wzrośnie, wyższe staną się także raty ich kredytów. 

 

WIDEO: Narodowy Bank Szwajcarii podniósł stopy procentowe.  Złe wieści dla frankowiczów

 

 

Szwajcarski bank centralny poprzez podwyżkę stóp procentowych chce walczyć z inflacją, która wzrosła w sierpniu do 3,5 proc. w skali roku. To znacznie niższy poziom niż w większości europejskich krajów, jednak wciąż pozostaje najwyższa od blisko 30 lat, co niepokoi przedstawicieli SNB. 

 

Kolejne posiedzenie odbędzie się 15 grudnia. 

arż/ml / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie