Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. O ile wzrosną raty kredytów?

Biznes
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe. O ile wzrosną raty kredytów?
Polsat News
To jedenasta z rzędu podwyżka stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w środę stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Oznacza to, że główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrośnie do 6,75 proc. To jedenasta podwyżka od października. Po raz kolejny wzrosną raty kredytów.

Stopy procentowe wzrosły po raz jedenasty z rzędu. Obecnie są na najwyższym poziomie od 20 lat. Ostatni raz poziom powyżej szczęściu procent był na przełomie 2002 i 2003 roku. 

 

Znaczący dla decyzji NBP był odczyt inflacji. Ta w sierpniu, według wstępnych odczytów Głównego Urzędu Statystycznego, wynosiła 16,1 proc.

Zgodnie z prognozami 

Rano na antenie Polsat News Mariusz Adamiak, szef Biura Strategii Rynkowych PKO BP mówił, że "nie sądzi, żeby Narodowy Bank Polski powiedział dzisiaj, że to już jest koniec cyklu podwyżek stóp procentowych. - Ze względu na niepewność panującą na rynkach finansowych, niepewność związaną z cenami surowców i generalnie z inflacją - wyjaśnił.


Dodał, że być może kolejna podwyżka o ćwierć procenta bazowego będzie w październiku.

Ekspert: Inflacja na początku roku istotnie wzrośnie

Ekspert pytany, czy polityka fiskalna rządu sprzyja inflacji czy nie, odparł, że "raczej ją podbija". - Gdy spojrzymy na wydatki budżetowe obecne i zaplanowane na przyszły rok, to są one raczej wysokie. Natomiast to jest kwestia wyboru takiego, że jednak nie tylko inflacja jest istotna, ale też jakość i poziom życia gospodarstw domowych i utrzymywanie aktywności gospodarczej są również istotne. Rząd i NBP próbują znaleźć złoty środek, natomiast w tych warunkach na pewno nie jest to łatwe - powiedział Adamiak. Dodał, że z problemem mierzy się wiele rządów.

 

ZOBACZ: Rafał Baniak w "Gościu Wydarzeń": Jest ryzyko, że inflacja dojdzie do 20 proc.

 

Adamiak powiedział, że według niego ewentualne obniżki stóp procentowych w przyszłym roku to scenariusz możliwy, aczkolwiek bardzo optymistyczny. - Myślę, że inflacja do końca roku będzie się utrzymywała w okolicach tych 16 proc., na początku roku dość istotnie wzrośnie - do 18, być może 20 proc. ze względu na przeszacowanie taryf gazowych i elektrycznych. Później, od drugiego kwartału, będzie spadać dość szybko, ale wciąż do poziomu około 10, może nieco mniej niż 10 proc. na koniec roku. Nie jestem pewien, czy to będą już wystarczające warunki do tego, żeby w przyszłym roku obniżać stopy procentowe.

 

Mariusz Adamiak, szef Biura Strategii Rynkowych PKO BP na antenie Polsat News:

Cykl podwyżek stóp procentowych

Ostatnia podwyżka stóp procentowych miała miejsce na początku lipca. Rada Polityki Pieniężnej podniosła wtedy stopy procentowe o 50 pkt. bazowych. Tym samym stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,5 proc., stopa lombardowa do 7 proc., stopa depozytowa zaś do 6 proc. Wzrosły także stopa redyskontowa weksli - do 6,55 proc. - oraz stopa dyskontowa weksli - do 6,6 proc.

 

ZOBACZ: Stopy procentowe w górę. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała

 

Była to dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych NBP w cyklu rozpoczętym w październiku 2021 r.

pgo/zdr/laf / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie