Ciechocinek. Minister Zdrowia zapowiada reformę uzdrowisk. "Zdecyduje pacjent, a nie NFZ"

Polska
Ciechocinek. Minister Zdrowia zapowiada reformę uzdrowisk. "Zdecyduje pacjent, a nie NFZ"
Polsat News
Minister zdradził, że ustawa przewiduje także system dopłat i pacjenci "mogą być spokojni o koszta leczenia"

- Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić seniorom komfortowe warunki leczenia uzdrowiskowego - przekazał w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, zapowiadając reformę uzdrowisk. Szczegółowy projekt ustawy ma być gotowy w październiku.

- Dziś chcemy przedstawić najważniejsze założenie reformy leczenia uzdrowiskowego, chcemy powiedzieć, że to leczenie jest bardzo ważnym elementem służby zdrowia - mówił w sanatorium w Ciechocinku Adam Niedzielski, przypominając, że "Ciechocinek, który jest centralnym takim miejscem, utrzyma swoją pozycję". 

 

Podkreślił, że "jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić seniorom komfortowe warunki leczenia uzdrowiskowego".

 

- Mając świadomość wagi tego leczenia, podjęliśmy się próby jego reformy - powiedział. 

"To mają być rozwiązania wygodne dla pacjentów"

- To co prezentujemy, jest wynikiem wieloletniej pracy, na podstawie raportu jeszcze z poprzedniej kadencji Sejmu - zaznaczał minister. Dodawał, że finalny kształt reform powstał we współpracy resortu oraz przedstawicieli ze strony pacjentów i uzdrowisk.

 

- Udało nam się przygotować założenia, w październiku pojawi się konkretny projekt ustawy - przekazał Niedzielski. 

 

WIDEO: "To pacjent zdecyduje a nie NFZ". Będzie reforma uzdrowisk 

 

Zapowiedział, że "to przede wszystkim mają być rozwiązania wygodne dla pacjentów, główne kryterium przydzielania skierowań, kierowania na leczenie i wyboru uzdrowiska".  

"To pacjent zdecyduje"

- Pacjent w systemie będzie miał powiększone możliwości, będzie mógł razem z lekarzem zdecydować o wyborze uzdrowiska, lub zdecyduje sam - wyjaśniał minister. Skierowania mają być wydawane online, jako e-skierowania a rejestrować się będzie można w internetowym systemie. - To pacjent zdecyduje, a nie NFZ - dodał. 

 

Zdradził, że ustawa przewiduje także system dopłat i pacjenci "mogą być spokojni o koszta leczenia". W ocenie szefa resortu zdrowia, reforma i wprowadzenie, możliwości wyboru danego obiektu przez pacjenta, "zmotywuje uzdrowiska do poprawy oferty i warunków", ponieważ będą konkurować miedzy sobą.

laf/arż/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie