Premier Kanady Justin Trudeau zaśpiewał Bohemian Rhapsody dwa dni przed pogrzebem królowej

Świat
Premier Kanady Justin Trudeau zaśpiewał Bohemian Rhapsody dwa dni przed pogrzebem królowej
PAP/EPA/STR
Premier Kanady Justin Trudeau

Premier Kanady Justin Trudeau został nagrany podczas śpiewania Bohemian Rhapsody - popularnego hitu brytyjskiego zespołu Queen. Na nagraniu widać jak Trudeau ubrany w t-shirt wyśpiewuje wersy piosenki przy akompaniamencie fortepianu. Do zdarzenia doszło w londyńskim hotelu, dwa dni przed pogrzebem królowej Elżbiety II. Na polityka spłynęła fala krytyki.

Nagranie z popisami wokalnymi premiera Kanady obiegło internet. Na krótkim filmiku widać polityka śpiewającego hit rockowego zespołu Queen. Trudeau w nieformalnym stroju opiera się o fortepian ustawiony w lobby jednego z londyńskich hoteli w centrum miasta.

Żałoba narodowa w Kanadzie

Według świadków premier Kanady w towarzystwie hotelowych gości i członków swojej delegacji spędził przy fortepianie dwie godziny. Doszło do tego w sobotę 17 września, na dwa dni przed pogrzebem brytyjskiej monarchini.

 

 

Królowa Elżbieta II była formalnie głową państwa w Kanadzie, a sam Trudeau ogłosił 19 września jako narodowy dzień żałoby w Kanadzie.

 

W związku z tym zachowanie premiera lidera Liberalnej Partii Kanady spotkało się z falą krytyki. Niektórzy zarzucali premierowi brak szacunku. Chociaż pojawiły się też głosy wsparcia.

Premier Kanady w ogniu krytyki

Była ambasador Kanady w Izraelu Vivian Bercovici powiedziała, że zachowanie premiera reprezentującego Kanadę podczas tygodnia żałoby po królowej było niestosowne. Dodała też, że "powinien dorosnąć". 

 

Część internautów zauważyła, że Trudeau swoim występem ośmiesza cały kraj. "Justin Trudeau jest międzynarodową hańbą" - napisał na Twitterze brytyjski dziennikarz i aktywista Keean Bexte.

 

 

Niektórzy sugerowali nawet, że Trudeau mógł być pod wpływem alkoholu. 

 

Z kolei rzecznik premiera potwierdził autentyczność nagrania i wytłumaczył, że Trudeau chciał "oddać hołd życiu i służbie Jej Królewskiej Mości".

 

"Nie ma nic złego w śpiewaniu i byciu normalną osobą, szczególnie wieczorem na nieoficjalnym wydarzeniu. On jest premierem, ale nie robotem" - napisała jedna z komentujących.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Justin Trudeau przebywał w Londynie w związku z uroczystościami pogrzebowymi królowej Elżbiety II. W sobotę spotkał się także z nowym królem Wielkiej Brytanii Karolem III, a w niedzielę z niedawno mianowaną premier Liz Truss. 

 

ZOBACZ: Pogrzeb Elżbiety II. Andrzej Duda siedział przed Joe Bidenem. Dlaczego?

 

Królowa Elżbieta II zmarła w czwartek 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała 70 lat i 214 dni. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą w historii.

 

W poniedziałek w Opactwie Westminsterskim w Londynie oraz w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze odbyły się oficjalne uroczystości pogrzebowe. Trumna z ciałem królowej została wieczorem złożona do grobu w kaplicy św. Jerzego.

jsd/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie