Wielka Brytania. Trumna z ciałem Elżbiety II w krypcie królewskiej na Zamku Windsor

Świat
Wielka Brytania. Trumna z ciałem Elżbiety II w krypcie królewskiej na Zamku Windsor
Reuters/AP
Trumna z ciałem monarchini została opuszczona do krypty królewskiej na Zamku Windsor.

W poniedziałek w Kaplicy Króla Jerzego na Zamku Windsor zostało odprawione nabożeństwo żałobne kończące publiczne uroczystości po śmierci królowej Elżbiety II. Trumna z jej ciałem, po zdjęciu insygniów władzy monarszej, została opuszczona do krypty królewskiej. Wieczorem monarchini została złożona tam do grobu podczas rodzinnej uroczystości. Spoczęła obok rodziców, siostry i męża, księcia Filipa.

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Elżbiety II. Tak Brytyjczycy żegnają swoją królową [ZDJĘCIA]

 

Wydarzeniu towarzyszył Psalm 103, zaczynający się od słów: "Błogosław, duszo moja, Pana, i całe moje wnętrze - święte imię Jego! Błogosław, duszo moja, Pana, i nie zapominaj o wszystkich Jego dobrodziejstwach!".

Złożenie do grobu w obecności rodziny

Wieczorem, już tylko w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II została złożona w grobie w Kaplicy Króla Jerzego VI, gdzie pochowani są rodzice oraz młodsza siostra.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Elżbiety II. Psy i kucyk królowej czekały na kondukt żałobny przed zamkiem w Windsorze

 

W tym samym czasie przeniesiona tam została również trumna z ciałem jej zmarłego w ubiegłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.

 

Jak wcześniej informowano, nagrobkiem jest jedynie prosta marmurowa płyta, na której wyryte są tylko imiona królowej Elżbiety II i księcia Filipa oraz lata w których żyli, czyli odpowiednio 1926-2022 i 1921-2021.

 

hlk/ sgo / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie