Pogrzeb Elżbiety II. Wstrzymano protesty przeciw monarchii

Świat
Pogrzeb Elżbiety II. Wstrzymano protesty przeciw monarchii
PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
W trakcie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II mają zostać wstrzymane protesty

Brytyjscy aktywiści z grupy "Republika", którzy prowadzą kampanię na rzecz zniesienia monarchii zapowiedzieli, że nie planują akcji protestacyjnych w trakcie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II.

W ostatnich dniach grupa rozwieszała plakaty w całym kraju z napisem "Make Elizabeth the Last", czyli w wolnym tłumaczeniu: "Niech Elżbieta będzie ostatnia".

 

"W ciągu ostatnich dziesięciu dni byliśmy zajęci kampanią, zyskując w tym tygodniu około tysiąca nowych członków. Zebraliśmy również ponad 30 tys. funtów i tysiące zwolenników na kanałach mediów społecznościowych w związku z popularnością hashtagu 'notmyking'" - powiedział szef "Republiki" Graham Smith, cytowany przez dziennik "Guardian".

 

 

Jednocześnie zapowiedział, że organizacja skupi się na przygotowaniu protestów wokół koronacji nowego króla Karola III, której data nie jest jeszcze znana.

Wzrost poparcia króla Karola III

Wcześniej media brytyjskie informowały o nadgorliwości policji w usuwaniu protestujących przeciwko monarchii po śmierci do Elżbiety II i w związku z wstąpieniem na tron Karola III.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Sondaż poparcia dla króla Karola III

 

Tymczasem setki tysięcy Brytyjczyków manifestowało swoje przywiązanie do monarchii w samym Londynie, a najnowsze sondaże pokazywały gwałtowny wzrost poparcia dla nowego króla.

 

 

Nie wszystkie środowiska zamierzają jednak uszanować pamięć królowej w dniu pogrzebu. Protestować zamierzają grupy komunistyczne. Choć ich działalność jest marginalna, a antymonarchistyczne akcje nie są niczym nowym, to mogą wybrzmieć głośniej na tle pogrzebu Elżbiety II.

"Nie wszyscy kłaniają się monarchii"

Na jednym z czerwonych plakatów rozwieszonych w dzielnicy Camden wzywano do protestu na Windrush Square w centrum Brixton w południowym Londynie.

 

ZOBACZ: Jak będzie wyglądał pogrzeb królowej Elżbiety II? Harmonogram wydarzeń

 

"W ostatnim tygodniu mieliśmy nieustanną lawinę rojalistycznej propagandy. Najmniejszy ślad sprzeciwu był tłumiony. Dość! Podczas gdy światowi przywódcy zbierają się w Londynie, aby uczcić życie i panowanie Elżbiety II, trzeba pokazać, że nie wszyscy kłaniają się monarchii" - można przeczytać na plakacie z wywróconą koroną.

 

 

Elżbieta II zmarła 8 września na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała przez 70 lat. W poniedziałkowych uroczystościach pogrzebowych weźmie udział około 500 zagranicznych gości, a śledzić ma je nawet 4 miliardy ludzi na całym świecie.

jsd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie