Włochy. Gwałtowna powódź w regionie Marche. 10 ofiar śmiertelnych i cztery osoby poszukiwane

Świat
Włochy. Gwałtowna powódź w regionie Marche. 10 ofiar śmiertelnych i cztery osoby poszukiwane
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Gwałtowna powódź w rejonie Marche we Włoszech

10 osób zginęło, cztery są poszukiwane, a wśród nich dwoje dzieci - to aktualny bilans gwałtownej powodzi, która nawiedziła w nocy region Marche w środkowych Włoszech. "Uratowano kilkadziesiąt osób, które schroniły się na dachach domów i na drzewach" - podali włoscy strażacy cytowani przez agencję Ansa.

Co najmniej 180 strażaków ruszyło w nocy do akcji ratunkowej po gwałtownej ulewie, która spowodowała powódź. Z danych służb wynika, że przeprowadzono 150 interwencji i uratowano kilkadziesiąt osób. 10 osób zginęło, poszukiwane są cztery, dwie z nich to dzieci. Ofiary pochodzą z miejscowości Ostra, Trecastelli i Barbara w rejonie Ancony.

 

- To apokaliptyczna sytuacja, coś, czego nie widziałem od wielu lat - powiedział cytowany przez Ansę Carlo Manfredi, burmistrz Castellone di Suasa, miasta w prowincji Ancona.

 

 

- Niestety nadal poszukujemy ośmioletniego chłopca. Wczoraj wieczorem na szczęście znaleźliśmy jego matkę żywą. Kiedy była w samochodzie, zobaczyła nurt, który nadchodzi i wysiadła z dzieckiem na rękach - relacjonował i dodał, że wtedy oboje zostali zmieceni przez zwący potok.

Niespodziewana nawałnica 

Lokalne służby nie spodziewały się tak gwałtownego uderzenia żywiołu i nie podniosły alarmu jeszcze przed nadejściem nawałnicy. W akcję pomocy poszkodowanym zaangażowany jest Czerwony Krzyż. 

 

- Właśnie otrzymałem telefony od głowy państwa Sergio Mattarelli, i od premiera Mario Draghiego - powiedział przewodniczący regionu Marche Francesco Acquaroli. - Prezydent Mattarella wyraził solidarność z naszą społecznością i wdzięczność wszystkim tym, którzy niestrudzenie pracują na rzecz pomocy humanitarnej - dodał. Draghi również wyraził bliskość ze społecznością Marche, zapewniając o wsparciu dla wszelkich niezbędnych potrzeb. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie