Małopolska. Powódź błyskawiczna. Ulice w kilka minut zamieniły się w rwące potoki

Polska
Małopolska. Powódź błyskawiczna. Ulice w kilka minut zamieniły się w rwące potoki
112malopolska.pl
Potężne opady spowodowały, że drogi zamieniły się w rwące potoki

Na Podhalu doszło do powodzi błyskawicznej. Spadło tak dużo wody, że ulice zmieniły się w rzeki - przekazała reporterka Polsat News. Ulewa nawiedziła głównie trzy powiaty w województwie małopolskim. Strażacy interweniowali ponad 70 razy.

Usuwanie zniszczeń potrwa kilka dni, a w niektórych miejscach dłużej, bo woda podmyła jezdnie i domy. Strażacy interweniowali ponad 70 razy - przekazała reporterka Polsat News Natalia Knapik.

Zalane domy i drogi

Największe straty są w powiatach tatrzańskim, suskim i nowotarskim.

 

- To wszystko trwało może 30 minut - relacjonuje jeden ze świadków. - Wyglądało to przerażająco, wszędzie była woda.

 

Potężne opady spowodowały, że drogi zamieniły się w rwące potoki. Najgorsza sytuacja była w Cichem Górnym w gminie Czarny Dunajec. Woda wdzierała się na prywatne posesje. Podmywała grunt oraz zalewała piwnice.

 

 

ZOBACZ: USA. Gwałtowne ulewy nad Las Vegas. Woda wdarła się do kasyna

 

- To było straszne oberwanie chmury - przekazał mieszkaniec zalanej miejscowości. - Strach był ogromny. Aż o dwa metry się woda podniosła.

 

Strażacy nieustannie walczą ze skutkiem żywiołu. Wypompowują wodę z piwnic i usuwają obsuwiska błotne.

 

ZOBACZ: Pogoda. W sobotę nad Polską burze, miejscami grad. Ostrzeżenia dla wielu województw

 

112malopolska.pl

"Flash flood" w Małopolsce

"W Małopolsce mieliśmy do czynienia z kumulacją opadu burzowego dochodzącego do prawie 15 mm/10 min na stacji Nowe Bystre. Obserwowaliśmy zjawiska "flash flood", czyli powodzi błyskawicznych, powodujące lokalne podtopienia" - przekazł Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Ostrzeżenia przed gwałtownymi ulewami

O godz. 15:30 IMGW poinformowało o wydaniu nowych ostrzeżeń trzeciego stopnia przed prognozowanymi burzami z gradem.

 

"Ostrzeżenia zostały rozszerzone na powiaty: oświęcimski i wadowicki w woj. małopolskim. Głównym zagrożeniem będą kumulacje sum opadów podczas burz lokalnie do 90 mm i porywy wiatru do 90 km/h." - przekazano w komunikacie.

 

"Sprzyjające warunki kinematyczne będą umożliwiać organizowanie się burz w struktury wielokomórkowe. Możliwe jest również tworzenie się linii szkwałowych oraz superkomórek. Wszystko to może skutkować powstawaniem silnych burz nad większością kraju." - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w trakcie burzy należy, w razie możliwości, zostać w domu. Powinno się też zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr.

mbl/pgo/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie