Kula ognia nad Wyspami Brytyjskimi. Niecodzienne zjawisko uchwycili internauci

Technologie
Kula ognia nad Wyspami Brytyjskimi. Niecodzienne zjawisko uchwycili internauci
Twitter (screen)
Ognista kula nad brytyjskim niebem

Ognista kula przecięła niebo nad Irlandią Północną, Szkocją i północną Anglią. Brytyjscy obserwatorzy meteorów odebrali kilkaset zgłoszeń dotyczących niezwykłego zjawiska, a nagrania dokumentujące przelot pojawiły się w mediach społecznościowych.

"Kula ognia" była widoczna nad Szkocją po godz. 22 czasu lokalnego w środę. Obserwatorzy nieba podzielili się nagraniami w mediach społecznościowych. Zwracali uwagę na niecodzienny zielony kolor obiektu.

 

 

- To było niesamowite. Siedziałem w moim salonie i zobaczyłem przez okno tę genialną kulę ognia, meteor, smugi na niebie. To było coś wyjątkowego - powiedział w rozmowie z BBC Radio Scotland Steve Owens, astronom i popularyzator nauki w Glasgow Science Centre.

 

Meteor, czy "kosmiczny śmieć"?

Początkowo spekulowano, że obiekt to pozostałość satelity z systemu Starlink Elona Muska, który spalał się w atmosferze. Jednak naukowcy z Brytyjskiej Sieci Meteorów ustalili, że satelity nie zbliżyły się wówczas do Wielkiej Brytanii.

 

Ostateczne wyniki analizy podano w środę. Naukowcy-hobbyści z UK Meteor Network przekazali, że "zdecydowanie był to meteor", który przeleciał bezpośrednio nad Belfastem.

 

 

"Wszedł w atmosferę z prędkością 14,2 km/s. Obserwowany odcinek trajektorii obejmował ponad 300 km. Jeśli spadły jakieś meteoryty, trafiały one do oceanu" - napisano.

 

Tłumacząc nietypowy kolor meteoru, badacze tłumaczyli, że to efekt nietypowego składu.

bas/grz / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie