Wielka Brytania. Podano datę pogrzebu królowej Elżbiety

Świat
Wielka Brytania. Podano datę pogrzebu królowej Elżbiety
PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Królowa Elżbieta II

Pogrzeb zmarłej w czwartek królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września i będzie mieć charakter państwowy - podał Pałac Buckingham.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w Opactwie Westminsterskim w Londynie, ale później trumna z jej ciałem zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice.

 

Wcześniej poinformowano, że dzień pogrzebu będzie wolny od pracy.

 

 

Elżbieta II zmarła w czwartek po południu na zamku Balmoral w Szkocji w wieku 96 lat. Na brytyjskim tronie zasiadała przez ponad 70 lat.

Szczegóły ceremonii pogrzebowej

Jak informuje Pałac Buckingham, uroczystość odbędzie się 19 września o godzinie 11:00 czasu miejscowego. Wcześniej, przez cztery dni będzie można oddać hołd królowej w Westminster Hall. 

 

Zanim trumna z królową trafi w to miejsce, odbędzie długą podróż. W niedzielę 11 września zostanie przewieziona z Balmoral do Edynburga. We wtorek 13 września samolot Królewskich Sił Powietrznych przetransportuje trumnę do Northolt. Następnie ciało królowej zostanie przewiezione do Pałacu Buckingham. 14 września w asyście oficerów Królewskiej Artylerii Konnej trumna trafi do Pałacu Westminster. Ostatecznie królowa spocznie na zamku w Windsorze.

jk/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie