Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jarosław Kaczyński mówił o konieczności zwycięstwa Ukrainy w wojnie

Polska
Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Jarosław Kaczyński mówił o konieczności zwycięstwa Ukrainy w wojnie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński

"Realizm i wartości w polityce" - pod takim hasłem w Karpaczu odbył się panel poświęcony zagadnieniom spraw międzynarodowych i wartości. Na Forum Ekonomicznym Jarosław Kaczyński poruszył między innymi temat sojuszy Polski i znaczenia ukraińskiego zwycięstwa w trwającej wojnie.

W ocenie Zdzisława Krasnodębskiego wyznawany przez obecną partię kierunek, to z jednej strony realizm, ale z drugiej silne odniesienie do wartości, które wynika z polskiej historii.

 

Europoseł Ryszard Legutko stwierdził, że idealizm w polityce jest dziś niezwykle silny. Jednak oprócz idealizmu i górnolotnych deklaracji we współczesnym świecie niezwykle dużo jest politycznej bezwzględności.

 

Podstawowym pytaniem panelu były ideały. Profesor Legutko określił ten problem poprzez odniesienie się do czasów obecnych i pozornego idealizmu. Jak zaznaczył, pozorny idealizm nie oznacza, że jego wyznawcy nie wierzą w wyznawane przez siebie idee.

Realizm w polityce

Jarosław Kaczyński wyraźnie zaznaczył, iż jest od idealizmu daleko, bowiem opowiada się w polityce za realizmem i chłodnym patrzeniem na otaczającą rzeczywistość. Jak zaznaczył, realizm polityczny odnosi się do celów, do metod, ale wszędzie jest współczynnik aksjologiczny. Oczywiście, cele wyznaczane są przez wartości. Wartościami, jakimi według prezesa powinniśmy się kierować, to wartości chrześcijańskie. Jak przekonywał, polska tradycja ma charakter republikański. W jego ocenie największym błędem popełnionym w polskiej polityce było odrzucenie możliwości przekształcenia tradycji solidarnościowej w pełni dojrzałą ideę republikańską. Jarosław Kaczyński zdradził, iż obecna partia rządząca chciała przekształcić tą tradycję w myślenie o charakterze chrześcijańsko-demokratycznym, jednak to się nie udało. Tu pojawia się pojęcie realizmu. 

 

Co ono oznacza? Według zabierających głos polityków najpierw zapewnienie sobie suwerenności, czyli odrzucenie tego, co zostało po komunizmie. To również próba obronienia niezależności i statusu państwa. Niezwykle istotne - jak wskazał Kaczyński - jest także dbanie o pozycję państwa na arenie międzynarodowej, co zwłaszcza w obecnych czasach jest kwestią niezwykle zmienną. Lider PiS podsumowując swoją wypowiedź wskazał, iż w polityce trzeba kierować się realizmem, jednak należy prowadzić przede wszystkim politykę opartą o szacunek do drugiego człowieka. Bez szacunku i wzajemnego zrozumienia bowiem nie można osiągnąć wspólnych politycznych sukcesów.

Sojusze Polski w wojna w Ukrainie

Publicysta Bronisław Wildstein w dalszej części panelu zaznaczył, że zachodnią cywilizację należy bronić przed nią samą. Wskazał, że obecnie mamy do czynienia z antycywilizacją. Warto zatem wrócić do pojęcia realizmu, gdyż współczesna polityka jest jego wyraźnym zaprzeczeniem.

 

- Mówi nam się, byśmy przekroczyli tradycyjne tożsamości, takie jak chociażby państwo narodowe. Efekt jest taki, że w Unii Europejskiej rządzą jedynie najsilniejsi. Prowincje mają słuchać centrum i Polska jest tą prowincją. Brak realizmu powoduje to, że nie dążymy wcale do celu i osiągamy cele rozbieżne - podkreślił Wildstein.

 

Według Jarosława Kaczyńskiego "naszym najbliższym sojusznikiem jest Anglia, choć przemiany kulturowe dzieją się tam dynamicznie. Drugim sojusznikiem, gdzie te zmiany się dzieją to Stany Zjednoczone". Prezes PiS podsumował wypowiedź wyraźnie zaznaczając, że świat jest rzeczywiście skomplikowany, jednak by prowadzić politykę skupioną przede wszystkim na własnym rozwoju, trzeba doprowadzić do tego, by suwerenna Ukraina wygrała wojnę.

 

Materiał partnera

red / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie