Zmarła Elżbieta II. Najsłynniejsza królowa na świecie na zawsze pozostanie w pamięci Brytyjczyków

Świat
Zmarła Elżbieta II. Najsłynniejsza królowa na świecie na zawsze pozostanie w pamięci Brytyjczyków
PAP/EPA/JOHN STILLWELL / POOL
Zmarła królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II zmarła w wieku 96 lat. W czasie swojego długoletniego panowania zasłynęła m.in. z miłości do Wielkiej Brytanii, odwagi, elegancji oraz uwielbienia do zwierząt i podróży. Odeszła w otoczeniu najbliższych, którzy towarzyszyli jej w najważniejszych momentach jest wyjątkowego życia.

8 września 2022 roku, w wieku 96 lat zmarła Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii i głowa 14 państw Wspólnoty Narodów. Na brytyjskim tronie zasiadała przez 70 lat. Monarchini w ostatnich dniach przebywała w swojej rezydencji w Balmoral w Szkocji. W czwartek Pałac Buckingham informował, że królowa znajduje się w złym stanie zdrowia i lekarze są zaniepokojeni. 

Elżbieta II - dzieciństwo i przeprowadzka do Buckingham Palace

Elżbieta II, właściwie Elżbieta Aleksandra Maria z dynastii Windsorów urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Była córką króla Jerzego VI i jego małżonki, Elżbiety Bowes-Lyon. W młodości była nazywana przez najbliższych "Lilibet", ponieważ nie potrafiła poprawnie wymówić swojego imienia w języku angielskim. Dzieciństwo spędziła na Piccadilly Road 145, gdzie zamieszkała wspólnie z rodzicami. Wychowywała się z dala od rówieśników, ponieważ jej rodzina chciała, by została uchroniona przed przypadkowymi znajomościami oraz dziecięcymi chorobami. Izolacja od społeczeństwa przyczyniła się do tego, że młoda Elizabeth stała się osobą nieśmiałą.

 

W 1936 roku zmarł dziadek Elżbiety, król Jerzy V. Przyszła królowa miała wówczas 10 lat. Tron objął jej wujek Edward VIII, który rok później abdykował, gdyż nie mógł poślubić dwukrotnie rozwiedzionej Amerykanki Wallis Simpson. Następnym królem został jej ojciec, Jerzy VI, a Elżbieta zajęła pierwsze miejsce w linii sukcesji.

 

ZOBACZ: Elżbieta II nie żyje. Światowi przywódcy żegnają królową

 

Po koronacji ojca zamieszkała w Buckingham Palace. W wieku 13 lat Elżbieta podjęła naukę m.in. konstytucji Wielkiej Brytanii u Henry’ego Martena, wykładowcy Eton College. Uczestniczyła także u boku ojca w licznych spotkaniach z wysoko postawionymi politykami i urzędnikami.

Najbliższa rodzina królowej

W 1934 roku Elżbieta poznała swojego przyszłego męża Filipa. Do pierwszego spotkania doszło podczas ślubu księżniczki Mariny i księcia Kentu Grzegorza. W ciągu następnej dekady para spotkała się kilka razy, m.in. w 1939 roku, gdy Filip oprowadził Elżbietę po Britannia Royal Naval College. W 1946 Filip, mimo sprzeciwu brytyjskiej arystokracji, otrzymał zgodę króla Jerzego VI na poślubienie jego córki.

 

W sierpniu 1946 roku Filip oświadczył się następczyni tronu na wzgórzu w zamku Balmoral. 9 lipca 1947 roku nastąpiło oficjalne ogłoszenie zaręczyn Elżbiety i Filipa. Ślub odbył się 20 listopada 1947 roku w Opactwie Westminsterskim. Ceremonia była emitowana na żywo w radiu i transmitowana w telewizji. W weselu wzięło udział ok. 2000 gości.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Sukcesja tronu po Elżbiecie II. Karol nowym królem

 

Królowa urodziła czwórkę dzieci: Karola - księcia Walii i następcę tronu, Annę - księżniczkę królewską, Andrzeja - księcia Yorku oraz Edwarda - hrabiego Wesseksu.

Elżbieta II doczekała się ośmiorga wnucząt: Wiliama i Harrego – synów Karola i Diany, Petera Philipsa – syna księżniczki Anny, Zary Tindall – córki księżniczki Anny, Beatrycze i Eugeni – córek księcia Andrzeja, Louise Windsor i Jamesa Viscount Severna – córki i syna Edwarda oraz 12 prawnucząt.

 

Mąż monarchini zmarł 9 kwietnia 2021 roku w zamku w Windsorze w wieku 99 lat.

Drugi najdłużej panujący monarcha na świecie

W 1952 roku Elżbieta odbyła wspólnie z mężem podróż po krajach Wspólnoty Narodów. Elżbieta odwiedziła wówczas 15 krajów, wygłosiła 157 przemówień, uczestniczyła w 135 przyjęciach i 50 balach. W trakcie pobytu w Kenii dotarła do niej smutna wiadomość o śmierci ojca - Jerzego VI. 

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: William i Kate mają nowe tytuły

 

Elżbieta została ogłoszona królową w wieku 26 lat, w lutym 1952 roku. Jej oficjalna koronacja odbyła się kilka miesięcy później - w czerwcu. Przez wiele lat swojego panowania uznawana była za sprawiedliwą, odważną i kochającą Wielka Brytanię. Elżbieta II zarządzała jednak nie tylko Zjednoczonym Królestwem, ale także każdym z 15 suwerennych państw uznających brytyjskiego monarchę za własnego władcę. Była więc głową: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Barbadosu, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona.

 

Elżbieta II była drugim po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie.

Miłośniczka zwierząt i podróży

Elżbieta II zostanie zapamiętana nie tylko jako sprawiedliwa królowa, ale również jako ikona stylu i elegancji, a także miłośniczka zwierząt i podróży. Jeśli chodzi o te pierwsze, to jej największą miłością były Corgi - charakterystyczne psy o długim tułowiu, dużych uszach i krótkich nogach. Te niezwykłe czworonogi towarzyszyły jej od 18. roku życia, gdy otrzymała w prezencie pierwszą suczkę o imieniu Susan. Od tamtej pory przez wiele lat zajmowała się również hodowlą, stając się jednym z ważnych ekspertów w tej dziedzinie. Monarchini miała ponad 30 psów.

 

Królowa uwielbiała także konie. Pierwszego kucyka szetlandzkiego otrzymała w wieku czterech lat. Był to początek jej ogromnej pasji do jazdy konnej i wyścigów.

 

Monarchini odbyła wiele podróży zagranicznych, odwiedzając większość europejskich i pozaeuropejskich krajów. W latach 1953–1954 wyruszyła wraz z mężem w 6-miesięczną podróż dookoła świata, będąc pierwszym monarchą, który tego dokonał. Była także pierwszą królową Australii, Nowej Zelandii i wysp Fidżi, która odwiedziła te państwa. W lutym 1961 odwiedziła Ankarę, będąc gościem prezydenta Cemala Gürsela. Później odbyła pierwszą wizytę w Indiach i Pakistanie.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Liz Truss nową premier. Zastąpi Borisa Johnsona

 

W październiku 1957 roku udała się z wizytą państwową do Stanów Zjednoczonych. Przybyła również do Kanady, gdzie otworzyła sesję parlamentu. Przemawiała również na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. W 1959 udała się z kolejną wizytą do Kanady i odwiedziła Stany Zjednoczone. Pożegnalny obiad zjadła w kanadyjskiej ambasadzie w Waszyngtonie w towarzystwie prezydenta Eisenhowera. USA odwiedziła jeszcze w 1976 roku, gdzie wzięła udział w uroczystościach u boku prezydenta Geralda Forda.

 

Stany odwiedziła ponownie w 1991 roku na zaproszenie George’a H.W. Busha. Podczas tej wizyty była pierwszym brytyjskim władcą, który uczestniczył w obradach Kongresu. USA odwiedziła także w maju 2007 za prezydentury George’a W. Busha.

 

W marcu 1996 roku Elżbieta przybyła do Polski na zaproszenie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

mms/zdr / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie