Wielka Brytania. Liz Truss nową premier. Zastąpi Borisa Johnsona

Świat
Wielka Brytania. Liz Truss nową premier. Zastąpi Borisa Johnsona
PAP/EPA/NEIL HALL
Liz Truss została wybrana na nowego premiera Wielkiej Brytanii

Nową premier Wielkiej Brytanii zostanie dotychczasowa minister spraw zagranicznych Liz Truss - zdecydowali członkowie Partii Konserwatywnej. Objęła również funkcję lidera partii. Truss zastąpi Borisa Johnsona, który szefem rządu był od 24 lipca 2019 roku.

Liz Truss była faworytką w wieloetapowych wyborach członków Partii Konserwatywnej. W finałowym głosowaniu zmierzyła się z byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem. Otrzymała 57,4 proc. głosów. Dla porównania Boris Johnson zwyciężył z 66,4 proc. w 2019r., David Cameron z 67,6 proc. w 2005r., a Iain Duncan Smith z 60,7 proc. w roku 2001.

 

We wtorek kandydatka na premiera pojedzie do Szkocji na spotkanie z królową Elżbietą, która formalnie poprosi ją o utworzenie rządu. Truss zapowiadała, że ​​powoła silny gabinet, rezygnując z tego, co jedno ze źródeł z jej bliskiego otoczenia nazwało "prezydenckim stylem" rządzenia.

 

"Jestem zaszczycona, że zostałam wybrana Liderem Partii Konserwatywnej. Dziękuję za obdarzenie mnie zaufaniem, bym przewodziła naszemu wspaniałego krajowi. Podejmę śmiałe działania, aby przeprowadzić nas wszystkich przez te trudne czasy, rozwinąć naszą gospodarkę i uwolnić potencjał Wielkiej Brytanii" - przekazała po wyborze Liz Truss.

 

Liz Truss nową premier Wielkiej Brytanii

Truss zostanie czwartym premierem konserwatystów od wyborów w 2015 roku. W tym okresie kraj zmagał się z wieloma kryzysami, a teraz stoi w obliczu kolejnego: długiej recesji wywołanej gwałtownie rosnącą inflacją, która w lipcu osiągnęła 10,1 proc.

 

47-letnia Truss, obiecała działać szybko, aby rozwiązać kryzys związany z kosztami życia w Wielkiej Brytanii. Zapowiedziała, że w ciągu tygodnia opracuje plan rozwiązania problemu rosnących rachunków za energię i zabezpieczenia przyszłych dostaw paliwa.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Liz Truss wezwana do interwencji ws. wyroku Arabii Saudyjskiej na Salmę al-Shehab

 

Najpierw zajmie się pilną kwestią rosnących cen energii. Średnie roczne rachunki za media domowe mają wzrosnąć o 80 proc. w październiku do 3549 funtów, przed spodziewanym wzrostem do 6000 funtów w 2023 r.

 

Truss stoi przed długą, kosztowną i trudną listą rzeczy do zrobienia, która według prawodawców opozycji jest wynikiem 12 lat słabego rządu konserwatystów. Kilku wezwało do przedterminowych wyborów.

 

Weteran konserwatystów David Davis określił wyzwania, które stoją przed Truss, jako "prawdopodobnie drugie najtrudniejsze zadanie premiera po wojnie", dodał, że trudniejsze miała tylko Margaret Thatcher w 1979 roku.

Odejście Borisa Johnsona

Boris Johnson ogłosił 5 lipca, że ustąpi ze stanowiska lidera konserwatystów oraz premiera, ale będzie pełnił obowiązki do czasu wyłonienia następcy.

 

Nastąpiło to po fali rezygnacji z rządowych funkcji, kiedy na Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

pgo/ml / Polsatnews.pl / Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie