Zważyliśmy tornistry. Na plecach ucznia szkoły podstawowej nawet siedem kilogramów

Polska
Zważyliśmy tornistry. Na plecach ucznia szkoły podstawowej nawet siedem kilogramów
Polsat News
Zdarza się, że tornistry są dla dzieci o wiele za ciężkie.

Ponad siedem kilogramów może ważyć tornister dziecka z drugiej klasy szkoły podstawowej, jeśli nosi ono ze sobą wszystkie materiały, nawet te, które danego dnia nie są potrzebne. W szkołach, które zapewniają szafki i dbają o obciążenie dzieci, uczeń nosi na plecach zaledwie dwa kilogramy. Gorzej jest w klasach starszych, gdzie przeciętna waga plecaka to nawet sześć kilogramów.

Reporterka Polsat News zważyła plecaki uczniów z drugiej klasy jednej ze szkół podstawowych w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Najlżejszy z nich, który należał do Lili, ważył 2,5 kg. Pozornie to niewiele dla dziewczynki o wadze 23 kilogramów.

 

Jednak w rzeczywistości szkolne wyposażenie to niemal 11 procent wagi uczennicy. A w plecaku znajdowały się wyłącznie te rzeczy, które były potrzebne danego dnia.

 

ZOBACZ: Poznań: Brak miejsc w szkołach średnich. Uczniowie nie wiedzą, gdzie rozpoczną naukę

 

Zdaniem ekspertów z Głównego Inspektoratu Sanitarnego obciążenie dziecka nie powinno przekraczać od 10 do 15 procent jego masy. W rzeczywistości dzieci często noszą na ramionach zbyt wiele.

Waga rośnie niepostrzeżenie

Inny sprawdzony plecak ważył już 4,8 kg. To ponad 20 proc. masy dziecka o wadze 23 kilogramów.

 

Z niepokojących danych wynika, że przeciętnie 50 proc. uczniów w najmłodszych klasach ma przeciążone tornistry.

 

ZOBACZ: Brakuje miejsc w szkołach średnich. Problem dotyczy tysięcy tegorocznych absolwentów podstawówek

 

Reporterka Polsat News Anna Nosalska położyła na wadze tornister ucznia drugiej klasy podstawówki, który teoretycznie zabrałby ze sobą wszystkie szkolne materiały, nawet te, które nie są potrzebne danego dnia.

 

Ten plecak ważył 7,1 kg. W tym przypadku mamy do czynienia już z 30 procentami wagi dziecka, co znacznie przekracza normę zalecaną przez GIS.

Uczniowie przynoszą zbyt wiele

- W plecaku są różne książki, bo wiadomo, że teraz mamy dużo przedmiotów, dwa piórniki, śniadaniówka, picie, worek na W-F, telefon, klucze, legitymacja, mała zabawka do odstresowywania - mówi o zawartości swojego szkolnego bagażu Hania, z którą rozmawiała reporterka Polsat News.

 

Eksperci ostrzegają, że przeciążone tornistry negatywnie wpływają na postawę dzieci.

 

ZOBACZ: Anglia: zakaz noszenia szortów. Uczniowie przyszli do szkoły w... spódnicach

 

- Plecak jest jednak ciężki, no bo te książki ważą. Dodatkowo jeszcze muszę dźwigać śniadaniówkę i worek na W-F - mówi z kolei Konstancja.

 

- Warto sprawdzać, ile waży dziecko oraz ile maksymalnie powinien ważyć jego plecak - mówi Anna Nosalska.

 

WIDEO - Waga tornistrów nierzadko przekracza 7 kilogramów. Nawet w młodszych klasach

 

Niepotrzebne rzeczy do szafek

W Szkole Podstawowej nr 35 w Szczecinie najmłodsze dzieci mogą korzystać z szafek i nosić ze sobą wyłącznie niezbędne rzeczy.

 

- W klasach młodszych 1-3 staramy się, aby dzieci zostawiały swoje ćwiczenia, swoje podręczniki w klasach na miejscach do tego przystosowanych. Są to najczęściej półki, dzieci mają książki podpisane, więc potem nie ma problemu z zagubieniem podręcznika czy odnalezieniem go - mówi Polsat News wicedyrektorka szkoły Izabela Kuczko.

 

ZOBACZ: Będzie protest nauczycieli. Szef ZNP Sławomir Broniarz o szczegółach

 

Starsi uczniowie korzystają z szafek na korytarzach. Można w nich zostawić strój na W-F czy niepotrzebne podręczniki, a zabierać wyłącznie to, co jest potrzebne danego dnia.

 

- Staramy się zapewnić dzieciom szafki, szczególnie także w klasach starszych, aby mogły ten nadmiar rzeczy zostawiać - deklaruje Izabela Kuczko.

hlk/prz / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie