Gdańsk. Kolorowe pasy przed szkołami. Wybrali je uczniowie

Polska
Gdańsk. Kolorowe pasy przed szkołami. Wybrali je uczniowie
Polsat News
Nowe oznaczenia przejść dla pieszych przed gdańskimi szkołami

Zaprezentowano nowe oznaczenia pasów dla pieszych, przeznaczonych specjalnie dla gdańskich szkół. Kierowców zaczną ostrzegać od 1 września. Kolory zostały dobrane przez samych uczniów. Pomysłów było znacznie więcej.

Anna Gonia-Kuc wybrała się przed jedną z gdańskich szkół, by sprawdzić, jak wyglądają nowe, kolorowe oznaczenia przejść dla pieszych. Reporterka Polsat News podkreśliła, że wybrane do tego celu barwy nie mogły być przypadkowe - białe zarezerwowane są dla znaków drogowych, a żółte do oznaczeń tymczasowych. Wybrano więc inne: zieleń i czerwień. - Chodziło o to, żeby było kolorowo - mówiła w "Wydarzeniach".

 

ZOBACZ: Warszawa: Agresorzy z bmw na skrzyżowaniu zaatakowali pasażera seata

 

Miejska Inżynier Ruchu Agata Lewandowska wyjaśniała, że pomysłów dzieci było mnóstwo. - Pojawiały się nawet czerwone dywany, wykładziny przed wejściem, żeby im (uczniom - przyp. red.) było przyjemniej i z radością mogli wchodzić do szkoły. Stąd nasze poszukiwanie takich rozwiązań, które dałyby poczucie (bezpieczeństwa) uczniom, rodzicom i nauczycielom, ale też dały sygnał kierowcom o tym, że znajdują się w wyjątkowym miejscu - wyjaśniła.

Kolorowe pasy przed szkołami w Gdańsku. Uczniowie i policja są na "tak"

Pomysłodawcy brali pod uwagę również praktyczną stronę projektu. Użyte do pasów farby musiały być ogólnodostępne. Czerwony jest używany do malowania pasów oznaczających drogi rowerowe, zielony oznacza samochody elektryczne. Cały projekt uzyskał pozytywną opinię ruchu drogowego.

 

WIDEO: Kolorowe pasy na przejściu dla pieszych przed gdańskim szkołami

 

- Głównym celem wymalowanych czerwono-zielonych pasów jest poprawa bezpieczeństwa. Mają się kojarzyć ze szkołami, mają uświadomić kierowców i zwrócić ich uwagę - twierdzi st. sierż Justyna Chabowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Nowe oznaczenia przejść dla uczniów. Czy konieczne?

Według ekspertów ruchu drogowego tereny przyszkolne są jednak najbardziej bezpieczne. - Roześmiany tłum dzieci, ubrany w bardzo kolorowe stroje, często pod opieką osób dorosłych, wchodzi w bardzo wyraźny konflikt z kierującym samochodem, który automatycznie zdejmuje nogę z gazu - zauważa Marek Konkolewski.

 

Czy kolorowe pasy przed szkołami zdadzą egzamin? Uczniowie i kierowcy przekonają się od 1 września.

map/bas/Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie