Boris Johnson zrezygnował z funkcji lidera Partii Konserwatystów. "Powinien być nowy premier"

Świat
Boris Johnson zrezygnował z funkcji lidera Partii Konserwatystów. "Powinien być nowy premier"
PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Boris Johnson zrezygnował z funkcji lidera partii oraz premiera

Boris Johnson ogłosił rezygnację z funkcji lidera Partii Konserwatywnej. - Pozostanę premierem, do czasu, gdy pojawi się nowy lider - tłumaczył. Decyzja polityka jest związana z falą odejść z brytyjskiego rządu. W ostatnich godzinach ze swoich stanowisk zrezygnowało kilkudziesięciu ministrów i członków administracji. - Dziś żegnam się z najlepszą pracą na świecie - powiedział Johnson.

- Partia Konserwatywna decyduje, że potrzebny jest jej nowy lider i nowy premier jednocześnie. Proces wyboru nowego lidera rozpocznie się teraz. W przyszłym tygodniu opublikujemy "rozkład jazdy". Pozostanę na czele partii do momentu, gdy nie przejmie jej nowy lider - mówił Boris Johnson w swoim wystąpieniu.

 

Polityk podziękował wyborcom, którzy głosowali na Partię Konserwatywną

 

ZOBACZ: BBC: Boris Johnson poda się dziś do dymisji

 

- Jestem niezwykle dumny z tego, co do tej pory osiągnęliśmy. Doprowadziliśmy Brexit do końca, zaczęliśmy ustawiać relację z kontynentem i odzyskiwać władzę dla tego kraju, dla tego parlamentu. Przeprowadziliśmy kraj przez pandemię (...), postawiliśmy się agresji na Ukrainie - wyliczał Johnson. Dodał, że "Wielka Brytania dalej będzie wspierać Ukrainę". 

Boris Johnson rezygnuje. "Żegnam się z najlepszą pracą na świecie"

- Karawana musi jechać dalej, a w politycy nikt nie jest niezastąpiony. Nasz system wybierze nowego lidera, który przeprowadzi nasze państwo przez trudne czasy, nie tylko pomagając rodzinom, ale również wprowadzając zmiany (...) Nowemu liderowi lub liderce będę pomagał tak, jak tylko będę w stanie - oświadczył. 

 

ZOBACZ: Inwazja na Ukrainę. Boris Johnson: Wojna przykładem toksycznej męskości Putina

 

- Dziś żegnam się z najlepszą pracą na świecie - dodał Johnson, dziękując swoim współpracownikom. 

Boris Johnson rezygnuje. Fala odejść z rządu

Fala rezygnacji z rządowych funkcji rozpoczęła się po tym, jak Downing Street przyznało, że Johnson od 2019 roku wiedział o zarzutach wobec posła Chrisa Pinchera, dotyczących jego niewłaściwego zachowania seksualnego, a mimo to powołał go w lutym tego roku na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby pilnującej dyscypliny w klubie poselskim.

Boris Johnson rezygnuje. Jest premierem od 2019 roku

Boris Johnson urodził się w 1964 roku w Upper East Side w Nowym Jorku. 

 

W latach 2008-2016 sprawował urząd burmistrza Londynu. Przez dwa kolejne lata był ministrem spraw zagranicznych w rządzie Theresy May. 

 

W 2019 roku został liderem Partii Konserwatywnej i objął urząd premiera

dsk/ml/polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie