Dobromir Sośnierz: Platforma Obywatelska to jawna ekspozytura stronnictwa pruskiego w Polsce

Polska
Dobromir Sośnierz: Platforma Obywatelska to jawna ekspozytura stronnictwa pruskiego w Polsce
Polsat News
Dobromir Sośnierz w programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"

- Reparacje za II wojnę światową to tylko polityczny zabieg - powiedział Marcin Kierwiński w "Śniadaniu Rymanowskiego w Polsat News i Interii". Radosław Fogiel (PiS) stwierdził, że nie oczekuje od Donalda Tuska pomocy w odzyskaniu pieniędzy od Niemiec. Zaś Dobromir Sośnierz (Konfederacja) powiedział, że "Platforma Obywatelska to jawna ekspozytura stronnictwa pruskiego w Polsce".

W programie "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" wystąpili Radosław Fogiel (PiS), Robert Biedroń (Nowa Lewica), Marek Sawicki (PSL), Janusz Kowalski (Solidarna Polska), Dobromir Sośnierz (Konfederacja) i Marcin Kierwiński (PO). Politycy rozmawiali o rządowym wniosku o reparacje wojenne, który opublikowano 1 września.

 

- Domaganie się rekompensat za II wojnę światową to tylko polityczny zabieg, aby wypomnieć Niemcom, że nam nie dają pieniędzy z Unii - powiedział Marcin Kierwiński. Dodał, że PiS szuka zastępczych tematów. - Pieniądze z KPO leżą, ale rząd ich nie chce - przekazał polityk opozycji. 

 

Radosław Fogiel powiedział, że Platforma jest partią koniunkturalną, bo skłania się ku poglądom, które przynoszą im korzyść. - Moje oczekiwania, że Tusk pomoże na we wniosku są bliskie zeru - przekazał. Polityk PiS powiedział, że wniosek to nie jest narzędzie polityczne. - To nie nasza wina, że gdy domagamy się rekompensat, to opozycja broni Niemiec - dodał.

Janusz Kowalski: Politycy opozycji stoją tam, gdzie stoi Erika Steinbach

Robert Biedroń stwierdził, że rządowi brakuje sprawczości. - Jak wy chcecie dostać te pieniądze, jak nie macie nawet ambasadora w Berlinie? - zapytał polityk Nowej Lewicy. Biedroń wskazał, że jest za reparacjami i odzyskaniem pieniędzy. - Ale to trzeba robić z głową. My chcemy, aby powstał plan działania - przekazał.

 

- Nie półtora biliona dolarów, ale aż dziesięciokrotnie więcej - przekazał Marek Sawicki komentując kwotę wyliczoną w raporcie rządowym. Dodał, że PiS nie traktuje poważnie tego pomysłu, bo nie stworzyło grupy eksperckiej. - Nad dokumentem powinni pracować eksperci, nie politycy - przekazał poseł PSL. Dodał, że Polskie Stronnictwo Ludowe jest za wnioskiem reparacyjnym.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. Mularczyk: jest dobry klimat, by uregulować sprawę

 

- Wygramy spór o reparacje, gdy będziemy występować wspólnie - powiedział Janusz Kowalski. Poseł przekazał, że dziś politycy opozycji stoją tam, gdzie stoi Erika Steinbach. - Tusk, Trzaskowski i Gronkiewicz-Waltz nie przetłumaczyli nawet na niemiecki raportu o stratach Warszawy, który napisał śp. Lech Kaczyński - stwierdził Kowalski. Poseł dodał, że politycy Platformy wypisali się ze wspólnoty Polaków.

 

Dobromir Sośnierz stwierdził, że Platforma Obywatelska to jawna ekspozytura stronnictwa pruskiego w Polsce. - Tusk robi wszystko, aby wniosek nie został uznany przez stronę niemiecką - przekazał polityk Konfederacji. Poseł dodał, że PiS nie jest w stanie wyegzekwować wniosku. - Nie mamy żadnych narzędzi nacisku na rząd w Berlinie - powiedział Sośnierz.

Polityk Konfederacji: Niemcy prowadzą z nami wojnę hybrydową wojnę od lat

- Chcemy poznać realne działania w celu odzyskania tych pieniędzy - powiedział Kierwiński. Dodał, że rząd PiS zupełnie nie będzie w stanie dostać żadnych rekompensat.

 

- Nie uważam, że poseł Platformy nie rozumie co mówię, uważam tylko, że gra politycznie - powiedział Fogiel. KPO i reparacje to zupełnie inne rzeczy. - Powinniśmy je rozpatrywać oddzielnie - przekazał. Poseł PiS dodał, że Trzaskowski namawiał Unię, aby stawiała Polsce coraz większe wymagania.

 

ZOBACZ: Reparacje wojenne od Niemiec. "Sprawy zostały uregulowane, co rząd polski wielokrotnie potwierdzał"

 

Sawicki stwierdził, że PiS nie biorąc środków z KPO, zaprzepaścił ogromne pieniądze. - To była kasa, która leżała na stole - powiedział. Dodał, że skoro nie potrafią tego zrobić, to nie odzyskają pieniędzy z reparacji wojennych.

 

Sośnierz powiedział, że Berlin od lat próbuje Polskę zdestabilizować. - Niemcy prowadzą z nami wojnę hybrydową wojnę od lat - przekazał polityk Konfederacji. Dodał, że dlatego żadnych pieniędzy Niemcy Polsce nie oddadzą.

Robert Biedroń: PiS to są "śpiochy". Prześpią każdą okazję

- Jarosław Kaczyński nie potrzebuje zachęt Donalda Tuska, aby spotykać się z obywatelami - powiedział Fogiel. Dodał, że Platforma sprzedawała Polskę i nie patrzyła na problemy obywateli. Polityk PiS odniósł się do słów przewodniczącego Koalicji Obywatelskiej, dotyczących niechęci powrotu Tuska do parlamentu. - Musicie robić lepszy briefing swojemu szefowi, aby nie pojawiało się więcej takich stwierdzeń - przekazał Fogiel.

 

- Mówi pan o głupotach. A ludzie martwią się, że rachunki za gaz zjadają im całe dochody - przekazał Kierwiński. Stwierdził, że wysokie zarobki PGNiG to rzecz, która cieszy tylko rząd PiS. - Obywatele powinni mniej płacić za gaz - dodał.

 

- Tusk nie zrobił nic, aby zatrzymać Gazprom i Rosjan - powiedział Kowalski. Dodał, że gdyby to PO rządziło to dziś nie było by Baltic Pipe. - A kontrakt z Rosją na gaz trwałby jeszcze lata - stwierdził polityk Solidarnej Polski.

 

ZOBACZ: Czechy. Antyrządowe protesty przeciwko drożyźnie. Szacunki mówią nawet o 100 tys. ludzi

 

Poseł Konfederacji stwierdził, że ponosimy konsekwencje działań Unii. - Godziły się na to wszystkie ekipy - powiedział. Dodał, że teraz może być już za późno na jakieś działania. - Zostały nam tylko złe rozwiązania - przekazał.

 

Rober Biedroń powiedział, że dzięki UE będziemy mieli zapewnione surowce. - Panu Sośnierzowi będzie ciepło w zimę dzięki działaniom Unii - powiedział polityk Nowej Lewicy. - Rząd w Polsce nic sam by nie zadziałał. PiS to są "śpiochy". Prześpią każdą okazję - podsumował Biedroń. Poseł zauważył, że obecny rząd PiS jest przeciwko zamianom, które zaakceptował. - Spółki skarbu państwa stać na wydatki bezsensowne wydatki, a nie obniżą ludziom rachunków.

Marcin Kierwiński: Problemy są tam, gdzie ludzie nie mają co do garnka włożyć

- Obniżki VAT, tarcza antyinflacyjna, to tylko przykłady jak pomagamy Polakom - powiedział Fogiel. Dodał, że nawet w kwestii rachunków rząd pomaga obywatelom. - Platforma żyje w bańce, bo sądzi że podwyżki cen dotyczą tylko Polski - powiedział 

 

- U mnie we wsi podwórka są pełne chrustu, także nie obawiam się o zimę - powiedział Marek Sawicki. Dodał, że nic się w sprawie elektrowni wiatrowych nie dzieje. - Podobnie w sprawie biogazowni rząd nie działa tak jak powinien - przekazał. Wyjaśnił, że aby ruszyć w tej kwestii potrzeba odblokowania środków KPO.

 

WIDEO - Poseł Konfederacji: Niemcy prowadzą z Polską wojnę hybrydową 

 

 

- Polacy nie potrzebują niemieckich wiatraków, ale węgla - powiedział Janusz Kowalski. Dodał, że przeciwko węglowi była cała opozycja. - Gdyby PO nie przerwało inwestycji, to dziś bylibyśmy bezpieczni energetycznie - przekazał poseł Solidarnej Polski.

 

Stwierdzenie to wywołało niezadowolenie ze strony posła Kierwińskiego. Atmosfera w studio była napięta. Prowadzący program Bogdan Rymanowski musiał uspokajać kłócących się polityków.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ogromny pożar składu ropy na Krymie

 

Poseł Marcin Kierwiński stwierdził, że prawdziwe problemy są tam, gdzie ludzie nie mają co do garnka włożyć. - Powinniście wziąć się do roboty, a nie rozgrywacie ustawione problemy - dodał.

 

Radosław Fogiel powiedział, że opozycja nie dostrzega działań rządu PiS w trudnych czasach. - Platforma musiała zapomnieć, że na wschodzie Europy jest wojna i sądzi że wysokie ceny wzięły się znikąd - stwierdził polityk rządowy.

 

- PiS zwiększył import węgla z Rosji - powiedział Marek Sawicki. Dodał, że jeśli nie nauczymy się, że Rosja zagraża nam wszystkim przez zaborczą politykę energetyczną, to nie uda się wygrać wojny w Ukrainie.

 

Pozostałe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

mbl/map/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie