"Interwencja". Przy każdej ulewie zalewa im domy. Winni kolejarze

Polska
"Interwencja". Przy każdej ulewie zalewa im domy. Winni kolejarze
"Interwencja"/ archiwum prywatne
Rekordziści zalani zostali do tej pory kilkanaście razy

Mieszkańcy Pyskowic na Górnym Śląsku od kilku lat z niepokojem patrzą w niebo. Każda ulewa kończy się zalaniem ich domów i gospodarstw. Rekordziści zalewani byli po kilkanaście razy, straty szacują na setki tysięcy złotych. Przyczyną problemów jest niedrożna kanalizacja deszczowa znajdująca się na terenie PKP - PLK. Problem powstał po jednym z remontów. Reportaż "Interwencji".

- Straciłem podczas tych deszczów ponad 300 tysięcy złotych. Posiadałem motory, siłownię, bieżnię, saunę, wszystko to pozalewane, zniszczone, do wyrzucenia. Dwa samochody straciłem - Renault Megan i Audi A6. Do tego kosiarki, piły spalinowe. Zalany byłem z 15 razy. Trochę deszczu i do kolan, do pasa mam wodę - opowiada reporterowi "Interwencji" jeden z mieszkańców Pyskowic.

 

- W 2020 roku interweniowaliśmy w sprawie zalań 4 razy, w 2021 roku 7 razy, a w bieżącym 3 razy. Interwencje polegały na wypompowywaniu wody z posesji - tłumaczy Jakub Zych z Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Problemy po remoncie na kolei

- Pięć lat temu remontowany był budynek nastawni kolejowej i po tym zaczęły się problemy. Kolektor został zasypany przez gruz, który wsypali do studzienki burzowej - twierdzi Alfred Podolak, mieszkaniec Pyskowic.

 

Pan Alfred miał już wielokrotnie zalewany rodzinny dom. Kupił pompy pożarnicze, aby wypompowywać wodę z posesji zanim przyjedzie straż.

 

- Podczas ulewnych deszczów rów i studzienki burzowe nie odbierają wody. Przelewa się i nie ma sposobu, żeby coś uratować na posesji - opowiada pan Alfred.

 

ZOBACZ: Wielkopolskie. Fałszywy alarm bombowy. Policjanci namierzyli odpowiedzialne nastolatki

 

- Jak jest ulewa, to mamy 15 minut na zdemontowanie blatu z kuchni, żeby wyjąć pralkę, lodówkę, piekarnik. Chłopaki demontują, a my wylewamy z dziećmi wodę, bo nawet kontaktami się wlewa. Pralkę, lodówkę chłopaki na wyższe piętra zanoszą - tłumaczą inni mieszkańcy Pyskowic.

 

Lokalni urzędnicy chcieli pomóc poszkodowanym mieszkańcom. Przez kilkanaście miesięcy nie mogli jednak ustalić, kto jest administratorem nieruchomości, na której znajduje się feralna kanalizacja. W zapisach gruntów wpisane jest, że właścicielem terenu są PKP SA. Ostatecznie okazało się jednak, że gruntem zarządza spółka PKP - Polskie Linie Kolejowe.

"Wybitne lekceważenie przez PKP"

- PKP podzielona jest na różne spółki i ciężko jest dojść właściwej spółki - mówi Agnieszka Dymek z Urzędu Miasta w Pyskowicach. Dodaje, że pisma urzędników do PKP pozostawały bez odpowiedzi.

 

- To jest wybitne lekceważenie przez PKP. Ludzie cierpią, a nikt się nie przejmuje, że ponosimy koszty, że nie możemy pojechać na urlop, bo mogą być ulewy - uważają mieszkańcy.

 

ZOBACZ: Warszawa. Czarna owca wsiadła do autobusu komunikacji miejskiej. Zdjęcie udostępniono w sieci

 

Dotychczasowe naprawy prowadzone przez Polskie Linie Kolejowe nie przyniosły rezultatu. Obecnie trwa kolejna - trzecia, próba usunięcia usterki. Ekipa "Interwencji" zauważyła, że robotnicy kolejowi na terenie ogólnie dostępnym zostawili niezabezpieczone otwory, studnie i wykopy.

 

Reportaż wideo dostępny jest tutaj.

 

- Proszę zobaczyć, "zabezpieczenie" firmy przed nieszczęśliwymi wypadkami. Tu mogą dzieci wpaść, tu chodzą dzieci. Zabezpieczenie studzienki burzowej przed dziećmi - komentuje jeden z mieszkańców stojąc nad niezabezpieczoną studzienką.

 

Robotnicy nie zareagowali na informację dziennikarzy o zagrożeniu. Mieszkańcy poprosili o pomoc straż miejską. Funkcjonariusze mieli zastrzeżenia dotyczące zabezpieczenia wszystkich miejsc, w których pracowali robotnicy na zlecenie PKP PLK. Musieli sami ogrodzić miejsca wykopów i prac budowlanych.

 

Mieszkańcy podkreślają, że dotąd nikt z kolejarzy nie przyjechał do nich. Nie usłyszeli nawet słowa wyjaśnienia.

ml / "Interwencja"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie