Dodatek węglowy i dopłaty do innych źródeł ciepła. Sejm przegłosował zmiany

Polska
Dodatek węglowy i dopłaty do innych źródeł ciepła. Sejm przegłosował zmiany
PAP/Tomasz Gzell
Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas piątkowego posiedzenia Sejmu

Sejm przegłosował w piątek późnym wieczorem ustawę ws. dopłat do ciepła. Ich łączna wartość to 10 mld zł. Według zapowiedzi minister klimatu i środowiska Anny Moskwy przepisy obejmą "wszystkich odbiorców ciepła", w tym 6,5 mln gospodarstw. Niemal jednogłośnie przegłosowano też wsparcie dla podmiotów poszkodowanych przez katastrofę ekologiczną Odry.

Za ustawą ws. dopłat do ciepła głosowało 293 posłów, przeciw było 11, a 112 wstrzymało się od głosu. Poparły ją kluby: PiS, Lewicy, czy Koalicji Polska. Od głosu wstrzymała się KO, natomiast przeciw były Konfederacja i Polska2050.  

 

Wyniki głosowaniaSejm
Wyniki głosowania

 

 

Głosowania to końcowy jednodniowego, dodatkowego posiedzenia Sejmu, zwołanego, by posłowie mogli zająć się między innymi dodatkiem energetycznym, wsparciem poszkodowanych w wyniku katastrofy ekologicznej Odry oraz zmianami ws. dodatku węglowego.

Dodatek węglowy i dopłaty do innych źródeł ciepła

Minister Anna Moskwa stwierdziła, że projekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła to "najbardziej kompleksowe i najszersze rozwiązanie wspierające wszystkich odbiorców, których potencjalnie mogą dotknąć podwyżki".

 

ZOBACZ: Jedna rodzina, kilka gospodarstw domowych. "Mamy sytuację, że powstało pięć bytów z jednego"

 

Przepisy przewidują obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców, którym rząd wypłaci rekompensaty, a także dodatki dla gospodarstw domowych, używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG i oleju opałowego. 

Jakie są dopłaty do ciepła i ile wynoszą?

Zgodnie z projektem ustawy, dodatki do ciepła wyniosą:

  • 3000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe zasilany pelletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy;
  • 1000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane drewnem kawałkowym;
  • 500 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;
  • 2000 złotych - w przypadku gdy głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy.

 

Mieszkający w blokach mają dostać gwarancję podwyżek nie wyższych niż 40 procent.

Dodatek węglowy w Sejmie. Poprawka PiS ma uszczelnić system

W trakcie piątkowych prac nad projektem sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała poprawkę PiS, która ma uszczelnić zasady przyznawania dodatku węglowego. 

 

Problem nagłośniła Interia, opisując tak skrajne przypadki, jak mieszkających w jednym domu małżonków, którzy "odkryli", że jednak są w separacji i złożyli oddzielne wnioski o dodatki, czy trzech braci żyjących pod jednym dachem, którzy zamiast jednego, złożyli trzy wnioski.

 

Zaproponowana zmiana stanowi, że świadczenie będzie wypłacane na jeden adres, a w przypadku wątpliwości co do wniosku, urzędnicy będą mogli go zweryfikować, przeprowadzając wywiad środowiskowy.

 

Sejm przegłosował przepisy ws. dodatku węglowego pod koniec lipca. 3000 zł będzie mogło otrzymać gospodarstwo domowe, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Wytwórcy ciepła muszą ustalić tzw. średnią cenę ciepła z rekompensatą

W przyjętym w piątek projekcie ustawy, w obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego, przewidziano dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą - na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła.

 

ZOBACZ: Sejm. Tomasz Piotr Nowak: Tą propagandą nie ogrzeje się mieszkań

 

Według ustawodawcy takie rozwiązania będą oznaczać średni wzrost rachunków odbiorców o 42 proc. Zaznaczono, że jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła będzie przysługiwać rekompensata wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Z kolei za niezastosowanie się do ustawy wytwórcom będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

 

Rekompensata ma objąć sprzedaż ciepła dla gospodarstw domowych oraz wskazanych w ustawie podmiotów: wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni dostarczających ciepło do lokali mieszkalnych, placówek systemu ochrony zdrowia, systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki, żłobków, klubów dziecięcych, kościołów i związków wyznaniowych, placówek kulturalnych, straży pożarnych, pozarządowych organizacji pożytku publicznego, spółdzielni socjalnych itd.

 

System rekompensat będzie działać od 1 października 2022 do 30 kwietnia 2023 r.

Katastrofa ekologiczna Odry. Sejm przegłosował wsparcie dla przedsiębiorców

Chwilę wcześniej w piątek Sejm przegłosował projekt ustawy o wsparciu podmiotów, które ucierpiały w związku z sytuacją na Odrze. Za głosowało 429 posłów, przeciw był jeden, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Posłem, który zagłosował przeciw jest Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS. Po głosowaniu przekazał PAP, że "pomylił się".

 

Zgodnie z ustawą 3010 zł jednorazowego świadczenia na pracownika dostaną firmy, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów powyżej 50 proc.

 

To, które branże zostaną objęte wsparciem ma określić rozporządzenie Rady Ministrów. Mówi się o turystycznej, gastronomicznej czy sportowo-rekreacyjnej. 

 

Podczas prac w komisji odrzucono poprawki opozycji, która m.in. proponowała, by płatników składek zwolnić z opłacania składek na ZUS i NFZ oraz, by świadczenie wypłacane było przez trzy miesiące.


Ustawodawca szacuje, że ze świadczenia skorzysta około 40 proc. podmiotów, które prowadzą biznes nad Odrą i wyniosą one w sumie ok. 82 mln zł.

ml//polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie