"Debata Dnia". Propozycja Tuska dot. aborcji. Petru: Podpiszą zobowiązanie, ale zagłosują inaczej

Polska
"Debata Dnia". Propozycja Tuska dot. aborcji. Petru: Podpiszą zobowiązanie, ale zagłosują inaczej
Polsat News
Ryszard Petru z Instytutu Myśli Liberalnej

- Podpiszą zobowiązanie, a później będą głosować zgodnie z sumieniem - powiedział Ryszard Petru w programie "Debata Dnia", odnosząc się do deklaracji Donalda Tuska dot. aborcji do 12 tygodnia. Zdaniem Ryszarda Kalisza, byłego szefa MSWiA zapowiedzi lidera PO to "ruch czysto polityczny".

- Aborcja do 12. tygodnia jest decyzją kobiety, a nie księdza, prokuratora czy działacza partyjnego. Zapisaliśmy to jako konkretny projekt i będziemy w stanie zaproponować go Sejmowi pierwszego dnia po wyborach - zapowiedział Donald Tusk na Campusie Polska Przyszłości. 

 

Kwestię tej zapowiedzi szefa PO poruszyła w piątkowym wydaniu programu "Debata Dnia" Agnieszka Gozdyra. 

 

- Platforma zawsze była partią, która była za tzw. kompromisem aborcyjnym. Zawsze się wstrzymywali, albo klub się dzielił na pół - przypomniał Ryszard Petru z Instytutu Myśli Liberalnej. 

 

- Nie sądzę, aby ta deklaracja okazała się skuteczną. Większość członków Platformy, albo przynajmniej posłów jest przeciwnych tego typu deklaracjom - stwierdził. Dopytywany dodał, że politycy PO "podpiszą zobowiązanie", ale ostatecznie nie zagłosują za takim rozwiązaniem.

 

Okłamią Donalda Tuska? - zapytała prowadząca. - Nie, potem im się coś "odkręci" i będą głosować zgodnie z sumieniem - odparł Petru. 

 

 

"Tusk poglądów nie ma"

- Ja twierdzę, że Donald Tusk praktycznie w ogóle poglądów nie ma - stwierdził Marek Jakubiak, Federacja dla Rzeczypospolitej. - On ma takie poglądy, jakie są potrzebne,  to jest po pierwsze. Po drugie uważam, że nie powinienem w tej kwestii się wypowiadać, bo nie jestem kobietą. Mi jest bardzo trudno - dodał. 

 

- Tusk próbuje ukraść lewicę - ocenił z kolei Piotr Ikonowicz z Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej. - To by miało sto razy większą wagę, gdyby Donald Tusk był łaskaw pozwolić ogłosić to jakiejś kobiecie z Platformy. Nie ma tam dopuszczenia kobiet. Jest protekcjonalne tylko zadbanie o kobiety - podsumował. 

 

ZOBACZ: "Debata Dnia". Robert Telus: Kaczmarczyk dostał ten ciągnik symbolicznie

 

Również Ryszard Kalisz, były minister MSWiA uważa, że szef PO często zmienia zdanie. - Tusk całkowicie zmienił swój pogląd, widać, że jest bardzo labilnym - w sensie poglądów - człowiekiem - ocenił. - Jest to ruch czysto polityczny. Badania Platformy przewidują, że mniej więcej 80 proc. PO, po tym co zrobił PiS poprzez Trybunał Konstytucyjny Przyłębskiej opowiada się za takim rozwiązaniem - tłumaczył. 

 

- Pójściem radykalnym poza kompromis aborcyjny - wtrącił Ikonowicz. - Dokładnie - zakończył Kalisz. 

ap / Polsat News, Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie