Włochy. Na Sardynii zajęto 11 willi rosyjskiego oligarchy. To miliarder z otoczenia Putina

Świat
Włochy. Na Sardynii zajęto 11 willi rosyjskiego oligarchy. To miliarder z otoczenia Putina
Google Maps
Wiaczesław Mosze Kantor to rosyjski oligarcha

Państwo włoskie skonfiskowało 11 wilii rosyjskiego oligarchy Wiaczesława Mosze Kantora, które znajdują się na Sardynii. Miliarder jest zwolennikiem Władimira Putina. Na arenie międzynarodowej Kantor określany jest jako "przedsiębiorca i filantrop".

Wiaczesław Mosze Kantor to 68-letni rosyjski oligarcha pochodzenia żydowskiego, który posiadał luksusowe wille w Porto Rotondo na włoskiej Sardynii. Oligarcha trafił na unijną listę obywateli Rosji, którzy zostali objęci sankcjami - przekazała L'Unione Sarda.

 

Po kontroli jego nieruchomości przez włoską Gwardię Finansową okazało się że posiada on 11 nieruchomości, w tym superluksusowe wille i hotel. W ramach decyzji o zamrożeniu majątku oligarchów z Rosji posiadłości zostały zajęte przez włoskie państwo.

 

 

Mosze Kantor jest określany jest czołowym akcjonariuszem grupy Acron, która jest notowana na giełdzie. Ta firma to jeden z największych rosyjskich producentów nawozów. Oligarchę uważa się za osobę blisko związanych z prezydentem Władimirem Putinem". Wśród willi, które zostały przejęte jest ta, która graniczy z Villa Certosa, letnią rezydencją byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego w Punta Lada.

 

W trakcie zajmowania nieruchomości funkcjonariusze służb zauważyli obecność obywateli Ukrainy w jednej z rezydencji. Byli to ludzie, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu rosyjskiej inwazji i byli gośćmi miliardera. Tę sytuację pracownicy wytłumaczyli faktem, że żona Kantora jest z pochodzenia Ukrainką.

Miliarder jest uważany za filantropa

W sprawie sankcji wobec miliardera stanowisko zajął Europejski Kongres Żydów, nazywając Kantora "szanowanym liderem, który poświęcił swoje życie bezpieczeństwu i dobrobytowi europejskich społeczności żydowskich oraz walce z antysemityzmem, rasizmem i ksenofobią".

 

W 2013 roku ówczesny prezydent Włoch, Giorgio Napolitano, przyznał Kantorowi Wielki Krzyż Orderu Zasługi Republiki Włoskiej.

 

ZOBACZ: Sankcje powodem zmiany kierunków. Gdzie Rosjanie spędzają wakacje?

 

Procedura zajęcia własności trwała kilka miesięcy z powodu skomplikowanej sytuacji prawnej. Niektóre z nieruchomości były własnością fundacji należącej do oligarchy.  

mbl/arż / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie