Rosja. Michaił Gorbaczow w szpitalu. Ostatni przywódca ZSRR ma problemy z nerkami

Świat
Rosja. Michaił Gorbaczow w szpitalu. Ostatni przywódca ZSRR ma problemy z nerkami
Pixabay, Telegram/unian
91-letni Michaił Gorbaczow w szpitalu

91-letni Michaił Gorbaczow, który jako ostatni stał na czele Związku Radzieckiego, jest w szpitalu. Media informują m.in., że jest dializowany ze względu na nieprawidłowe funkcjonowanie nerek.

O stanie zdrowia ostatniego przywódcy ZSRR informuje agencja Unian, która powołuje się na relacje rosyjskich mediów. Gorbaczow trafił do szpitala ze względu na cukrzycę i problemy z nerkami.

 

"Jest poddawany dializie" - przekazała Unian.

 

Kim jest Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow był Sekretarzem Generalnym Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego w latach 1985–1991, a między 1988 a 1990 przewodniczącym Prezydium Rady Najwyższej ZSRR.

 

ZOBACZ: "Rosyjska sałatka" na szczycie NATO. Danie ma nową nazwę

 

Podczas swoich rządów rozpoczął proces "pierestrojki", mającej uzdrowić gospodarkę Związku Radzieckiego. Chciał również znormalizować stosunki z państwami Zachodu.

 

W 1990 roku został pierwszym i jedynym prezydentem ZSRR. W tym samym roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Gorbaczow krytykował Putina, później go chwalił

Gdy do władzy w Rosji doszedł Władimir Putin, stosunek Gorbaczowa do jego polityki zmieniał się. Dekadę temu były radziecki polityk krytykował go po protestach ws. fałszowania wyborów do parlamentu. 

 

W późniejszych latach stwierdzał jednak m.in., że "Putin zasłużył sobie na poparcie ludzi". Z kolei w zeszłym roku Gorbaczow wsparł żądania Kremla ws. zaniechania rozszerzania się NATO i tzw. gwarancji bezpieczeństwa, które poprzedziły atak na Ukrainę.

wka / polsatnews.pl / Unian
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie