Amerykańskie okręty w Cieśninie Tajwańskiej. Pierwszy raz od wizyty Nancy Pelosi
Dwa okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych żeglują po wodach międzynarodowych w Cieśninie Tajwańskiej - dowiedziała się agencja Reutera od trzech amerykańskich urzędników. To pierwsza taka operacja od czasu zaostrzonych napięć z Chinami w związku z wizytą przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwanie.
W ostatnich latach amerykańskie okręty wojenne, a czasami także z krajów sojuszniczych, takich jak Wielka Brytania i Kanada, rutynowo pływały przez Cieśninę Tajwańską, wywołując gniew Pekinu.
Chiny, które wbrew sprzeciwom demokratycznie wybranego rządu w Tajpej twierdzą, że Tajwan jest ich terytorium, po wizycie Nancy Pelosi na początku sierpnia rozpoczęły ćwiczenia wojskowe w pobliżu wyspy. Podróż rozwścieczyła Pekin, który postrzegał ją jako amerykańską próbę ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.
ZOBACZ: Twitter zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. Chiny, Rosja i Indie robią tam, co tylko chcą
W ślad za Nancy Pelosi tydzień później podążyła grupa pięciu innych amerykańskich prawodawców, a chińska armia zareagowała, przeprowadzając więcej ćwiczeń w pobliżu Tajwanu.
Amerykańskie krążowniki na międzynarodowych wodach
Amerykańscy urzędnicy poinformowali anonimowo w sobotę, że krążowniki marynarki wojennej USA Chancellorsville i Antietam przeprowadzają operację, która wciąż jest w toku - podaje Reuters.
Takie operacje zwykle trwają od 8 do 12 godzin i są ściśle monitorowane przez chińskie wojsko.
Wąska Cieśnina Tajwańska była częstym źródłem napięć militarnych od czasu, gdy pokonany rząd Republiki Chińskiej uciekł na Tajwan w 1949 roku po przegranej wojnie domowej z komunistami, którzy utworzyli Chińską Republikę Ludową.
Czytaj więcej