Wysokie stężenie pyłu w powietrzu. Przyczyną wojna w Ukrainie

Polska
Wysokie stężenie pyłu w powietrzu. Przyczyną wojna w Ukrainie
Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie
W środę odnotowano pogorszenie jakości powietrza

W środę na stacjach monitoringu jakości powietrza we wschodniej Polsce odnotowano wysokie stężenie pyłu zawieszonego PM10. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał, że w 24 powiatach stwierdzono przekroczenie poziomu zanieczyszczenia. Powodem jest m.in wojna w Ukrainie.

Alert wydany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dotyczy woj. podlaskiego, lubelskiego, części Mazowsza oraz Podkarpacia. 
 
To nietypowe stężenie pyłów nad wschodnią Polską wynika z frontu wyżowego, który przyniósł zanieczyszczenia z Ukrainy - będące wynikiem wojny - ale też z Azji, gdzie szaleją pożary. 


Jeszcze przez kilka dni obecność szkodliwych substancji w powietrzu będzie dawała się we znaki. Dziś jest już lepiej, ale normy wciąż są przekroczone w kilku miejscach. Podwyższone stężenia pyłów jest w Warszawie i Łomży. Na Podlasiu i Podkarpaciu, a także w okolicach Kielc i Krakowa występuje umiarkowane zanieczyszczenie. W pozostałych regionach Polski jakość powietrza jest dobra lub bardzo dobra.

 

ZOBACZ: Małopolskie. Coraz gorsza jakość powietrza. Normy smogowe przekroczone o kilkaset procent


W Białymstoku i innych miejscach na Podlasiu mieszkańcy otrzymali ostrzeżenia od lokalnych władz. 


- Już wczoraj, kiedy te poziomy rosły i docierały do nas alerty, wprowadziliśmy akcję spłukiwania naszych ulic. Wyjechało pięć specjalnych polewaczek, ustawiono też dwie dodatkowe kurtyny wodne. Obserwacja trwała i kiedy okazało się, że poziomy są takie same podjęliśmy decyzję, aby dzisiaj komunikacja w Białymstoku była bezpłatna - powiedziała Urszula Boublej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku. 

 

WIDEO: Wysokie stężenie pyłów nad wschodnią Polską

 

Lekarze ostrzegają. Jak się chronić?

- Bezpośrednio po nawdychaniu się takich pyłów w takim stężeniu z jakim mamy do czynienia to zdrowa osoba nie będzie mieć problemów. Te narażenia mają znaczenie dla naszego zdrowia, ale ich konsekwencje pojawią się po wielokrotnym narażeniu na te pyły. Natomiast alergicy, którzy mają już choroby układu oddechowego mogą mieć zaostrzenie astmy, czy nawet zapalenie płuc - powiedziała specjalistka medycyny rodzinnej dr Joanna Zabielska-Cieciuch. 

 

ZOBACZ: Leszno. "Diabełek pyłowy" na parkingu. Niecodzienne zjawisko przypomina tornado

 

W trakcie występowania podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas spędzany na zewnątrz. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza, m.in.: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, kobiety w ciąży, osoby starsze i w podeszłym wieku oraz osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego powinny unikać przebywania na otwartej przestrzeni, ograniczyć wysiłek fizyczny, zrezygnować z palenia papierosów. Osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty.

 

Obszar środowych przekroczeń objął powiaty: przasnyski, mławski, ciechanowski, pułtuski, nowodworski, legionowski, warszawski zachodni, pruszkowski, piaseczyński, wołomiński, otwocki, miński, garwoliński, m. st. Warszawę, ostrołęcki, m. Ostrołękę, makowski, wyszkowski, ostrowski, węgrowski, sokołowski, siedlecki, m. Siedlce, łosicki.

msm/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie