Ruszyły wypłaty czternastych emerytur

Polska
Ruszyły wypłaty czternastych emerytur
Pixabay
Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze

W czwartek ruszyły wypłaty czternastych emerytur. W pierwszej transzy świadczenie otrzyma ponad 1,5 miliona osób, a w sumie uprawnionych do jego odbioru jest ponad 9 milionów osób. Komu przysługuje wypłata, kto będzie musiał poczekać na nią dłużej i czy trzeba ubiegać się o nią w urzędzie? Wyjaśniamy.

25 sierpnia czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi do pierwszych emerytów i rencistów. 

 

14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, które pierwotnie miało być wypłacone jednorazowo w 2021 r. - W obecnej, trudnej sytuacji geopolitycznej, spowodowanej m.in. szantażem energetycznym Rosji, wzmacniamy rządowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Zdajemy sobie sprawę, że teraz może być ono szczególnie potrzebne, stąd decyzja o wypłacie dodatkowego świadczenia - oznajmiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jaka jest pełna wysokość czternastej emerytury?

- Pierwsze wypłaty świadczeń ruszyły zgodnie z planem. Na wypłatę z ZUS w terminie 25 sierpnia dla 1,6 mln emerytów i rencistów przeznaczyliśmy ok. 2,0 mld zł - przekazała prezes ZUS.

 

Maksymalna wysokość świadczenia to 1338,44 brutto, a więc dokładnie 1217,98 zł "na rękę". Tyle pieniędzy dostaną jednak tylko seniorzy z emeryturą lub rentą, która nie przekracza 2900 złotych brutto miesięcznie.

 

 

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

Czternasta emerytura. Dla kogo?

Świadczenie to przyznaje się z urzędu emerytom i rencistom z ZUS oraz innych organów emerytalno-rentowych, czyli KRUS i mundurowych, a także osobom uprawnionym do renty socjalnej, zasiłku przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczeń uzupełniających Mama 4 plus oraz dla niesamodzielnych, renty inwalidzkiej.

 

Prawo do świadczenia głównego jest badane na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

 

WIDEO: Ruszyły wypłaty czternastych emerytur

 

 

Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego, a pobrana zostanie jedynie składka zdrowotna. Dlatego wyniesie ona 1217,98 zł na rękę. 

 

"Czternastka" będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenia z programu "Rodzina 500 plus" dla niesamodzielnych.

Czy trzeba składać wniosek?

Świadczenie zostanie wypłacone z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze.

 

W ZUS terminy wypłaty tego świadczenia przypadają 25 sierpnia oraz 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

 

Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

nb/polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie