Węgry: Synoptycy zwolnieni za błędną prognozę pogody. Przełożono kultowy pokaz fajerwerków

Świat
Węgry: Synoptycy zwolnieni za błędną prognozę pogody. Przełożono kultowy pokaz fajerwerków
zdjęcie ilustracyjne, Pixabay/733215
Pokaz został odwołany ze względu na niekorzystne prognozy

Dwóch czołowych węgierskich synoptyków straciło pracę po tym, jak nie sprawdziła się prognoza pogody. Z powodu zapowiedzianych ekstremalnych warunków przełożony został pokaz fajerwerków z okazji Dnia Św. Szczepana. Okazało się jednak, że burza ominęła Budapeszt.

20 sierpnia Węgrzy obchodzą święto państwowe zwane Dniem Św. Szczepana. Tym samym czczą pamięć pierwszego króla Węgier. Co roku tego dnia w Budapeszcie odbywa pokaz fajerwerków. Tegoroczny, zapowiadany jako "największy w Europie" miał być wyjątkowy, ze względu na jubileusz tysiąclecia państwa Węgierskiego. 

 

Jak podaje BBC News, na siedem godzin przed startem wydarzenia, rząd odwołał je, ze względu na możliwe wystąpienie "ekstremalnych warunków pogodowych". Nową datę wyznaczono na 27 sierpnia. 

 

ZOBACZ: Rosja naruszyła przestrzeń powietrzną NATO. Węgry poderwały myśliwce

 

Pogoda pozostała jednak spokojna. Burza, przed którą ostrzegała Narodowa Agencja Meteorologiczna, ominęła Budapeszt i przemieściła się na wschód kraju.

Prognoza nie sprawdziła się. Synoptycy zwolnieni

"Najmniej prawdopodobny scenariusz zdarzył się w tym czasie. Niestety, ten czynnik niepewności jest częścią naszego zawodu. Przepraszamy za niedogodności!" - poinformowała w niedzielę Narodowa Agencje Meteorologiczna. 

 

W poniedziałek minister ds. innowacji Laszlo Palkovics zwolnił ze skutkiem natychmiastowym Kornelię Radics i Gyula Horvatha, czyli szefową agencji i jej zastępcę. 

 

ZOBACZ: Chiny. "Tragicznie brzydkie" rysunki w podręczniku do matematyki. 27 osób ukaranych

 

Podczas pokazu wystrzelonych miało zostać około 40 tys. fajerwerków. Wzdłuż pięciokilometrowego odcinka Dunaju, w centrum Budapesztu przygotowano 240 stanowisk, z których sztuczne ognie miały zostać odpalone. 

 

Szacuje się, że pokazy w Budapeszcie ogląda nawet 2 miliony widzów

 

dsk/ sgo / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie