Gliwice. Pogrzeb najstarszej Polki. Teklę Juniewicz pożegnał premier Mateusz Morawiecki

Polska
Gliwice. Pogrzeb najstarszej Polki. Teklę Juniewicz pożegnał premier Mateusz Morawiecki
Polsat News
Tekla Juniewicz była najstarszą Polką w historii i drugą pod względem długowieczności kobietą na świecie. Żyła ponad 116 lat.

- Jej odejście jest wielką stratą pod wieloma względami. Szczególnie dlatego, że miała wielkie serce, które było zdolne pomieścić gorącą miłość do całej swojej wielkiej rodziny, licznych potomków, ale także do swojej małej i wielkiej ojczyzny, do Polski - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Gliwicach na pogrzebie 116-letniej Tekli Juniewicz. Szef rządu rozmawiał z najstarszą Polką w czerwcu.

W kościele świętego Jerzego w Gliwicach rozpoczęły się we wtorek o godzinie 10:00 uroczystości pogrzebowe najstarszej obywatelki Polski, Tekli Juniewicz, która zmarła 19 sierpnia w wieku 116 lat.

Premier: Była zawsze życzliwa i serdeczna

- Odejście pani Tekli to bardzo smutna wiadomość dla wszystkich Polaków. Odeszła najstarsza z nas, osoba, która była świadkiem dziejów Polski w tragicznym wieku XX - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas mszy pogrzebowej w kościele św. Jerzego.

 

- Urodziła się jeszcze w Cesarstwie Austro-Węgierskim w Krupsku. Jako ośmioletnia dziewczynka była świadkiem wybuchu I wojny światowej. Tej, o której Mickiewicz mówił, że nadejdzie kiedyś wojna powszechna za wolność ludów. Mówił proroczo, bo wojna ta doprowadziła do głębokich zmian, ale także do tego, że Polska, Polacy, walcząc zbrojnie, oddając swoje serca, krew, życie, wywalczyli swoją niepodległość - przypomniał Morwiecki.

 

ZOBACZ: Brazylia. Zmarła trzecia najstarsza kobieta świata. Miała 9 lat, kiedy wybuchła I wojna

 

- W ramach tej nowej rzeczywistości pani Tekla mogła założyć rodzinę, cieszyć się swoimi córkami w wolnej Polsce - mówił szef rządu mając na myśli obszar Kresów Wschodnich.

 

- W czasie drugiej wojny światowej doświadczyła tego, czym było jej okrucieństwo. Po wojnie utraciła swoją małą ojczyznę, swoją regionalną ojczyznę i musiała przenieść się z Kresów do Gliwic. Tutaj w trudnych latach PRL rosła, rozwijała się jej rodzina - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier: Miała wielkie serce, uśmiech, pogodę

- Jej odejście jest wielką stratą pod wieloma względami. Szczególnie dlatego, że miała wielkie serce, które było zdolne pomieścić gorącą miłość do całej swojej wielkiej rodziny, licznych potomków, ale także do swojej małej i wielkiej ojczyzny, do Polski - powiedział prezes Rady Ministrów.

 

Przypomniał, że Tekla Juniewicz "Zawsze miała dla swojej rodziny wielkie serce, uśmiech i wewnętrzną pogodę".

 

- Kiedy ją poznałem, to ta pogoda z niej emanowała, choć miała już bardzo wiele lat - mówił Morawiecki. - Była zawsze życzliwa, serdeczna i lubiła wspominać, zwłaszcza dawniejsze czasy. Czuło się, że w niej jest ta wielka wewnętrzna miłość, dobroć do wszystkich ludzi. I myślę, że jako taką ją właśnie zapamiętamy - wspominał swoje spotkanie z seniorką, którą odwiedził na tydzień przed 116. rocznicą jej urodzin.

 

 

ZOBACZ: Najstarszy mężczyzna świata żyje w Hiszpanii. "Kilkukrotnie oszukał śmierć"

 

- Zapamiętamy ją nie tylko jako osobę, która była najdłużej żyjącym obywatelem Polski, ale także osobę, która mimo zmieniających się epok potrafiła zachować w sobie ciepło, dobro i wierzyła w sens, w Boga, wierzyła w dobro i to, że takie ziarno zasiała. To wielka sprawa i dlatego myślę też o niej z ogromną wdzięcznością - dodał szef polskiego rządu.

 

- Dziękujemy pani Teklo za piękne, wspaniałe, długie życie. Dziękujemy za pani dobro, za pani miłość - mówił Morawiecki, który rodzinie i wszystkim bliskim Tekli Juniewicz złożył wyrazy najgłębszego współczucia.

 

WIDEO - Premier pożegnał najstarsza Polkę. Miała ponad 116 lat

 

Najstarsza w Polsce i druga na świecie

Tekla Juniewicz była najstarszą Polką w historii i drugą pod względem długowieczności kobietą na świecie. Urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku w Austro-Węgrzech, na terytorium dzisiejszej Ukrainy. Żyła dokładnie 116 lat, 2 miesiące i 9 dni.

 

Niemal do końca swojego życia była aktywna i samodzielna. O jej śmierci poinformował Urząd Miasta Gliwice, gdzie mieszkała od ponad 70 lat wraz z mężem Janem Juniewiczem i rodziną.

 

ZOBACZ: USA. W wieku 112 lat zmarł Lawrence N. Brooks, najstarszy amerykański weteran II wojny światowej

 

Po tym jak w 2017 roku zmarła Jadwiga Szubartowicz została najstarsza Polką, a gdy w kwietniu tego roku zmarła 115-letnia Kane Tanaka, stała się drugą najdłużej żyjącą osobą na świecie.  

 

 

Najstarszą osobą na świecie jest obecnie 118-letnia Francuzka Lucile Randon.

 

 

hlk/ sgo / Polsat News / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie