Podlaskie: Gmina sama buduje drogi. "To ogromna oszczędność"

Polska
Podlaskie: Gmina sama buduje drogi. "To ogromna oszczędność"
Polsat News
Gmina Brańsk buduje drogi dla mieszkańców samodzielnie

W gminie Brańsk (woj. podlaskie) władze zakasały rękawy i same budują drogi dla mieszkańców - przekazuje reporter Polsat News. Koszt drogi betonowej jest wielokrotnie niższy niż drogi asfaltowej. Pozawala to zatem na duże oszczędności w budżecie samorządowym.

Gmina Brańsk (woj. podlaskie) buduje drogi dla mieszkańców samodzielnie i tanio. Mieszkańcom pomysł bardzo się podoba, a wójt już zapowiada kolejne inwestycje - przekazał reporter Polsat News Przemysław Sławiński.

"Teraz nie będzie się tak kurzyło"

Jest to dobry sposób na oszczędzanie. Gmina podeszła do sprawy bardzo kompleksowo. Kupiła wytwórnię betonu oraz surowce potrzebne do jego wytwórstwa. Pracownicy zatem wylewają beton produkcji lokalnej. I przekształcają drogę szutrową w betonową.

 

- Przeżyłem 83 lata i jeszcze po takiej drodze nie jeździłem do swojego domu - powiedział mieszkaniec gminy. Dodał, że bardzo się z tego udogodnienia cieszy.

 

ZOBACZ: PGNiG: gaz jest już dostępny w Łebie i dziewięciu innych gminach, gdzie paliwo dostarczał Novatek

 

Na ten moment w gminie jest już sześć kilometrów dróg betonowych. Inwestycję dobrze oceniają mieszkańcy.


- Jestem bardzo zadowolony, do tej pory była żwirówka. Najgorzej było na wiosnę, bo się roztopy robiły - poinformował mężczyzna z Brańska. Przekazał, że teraz nawierzchnia jest równa i twarda. - Wreszcie nie będzie się kurzyło i można samochodem bezpiecznie przejechać - wyjaśnił.

Droga betonowa jest dziesięciokrotnie tańsza

Wójt gminy twierdzi, że są duże oszczędności na każdym kilometrze. A specjaliści nie mają zastrzeżeń co do jakości pracy.

 

- To rozwiązanie jest dobre, jeśli chodzie o drogi dojazdowe do posesji i do pól - powiedział Andrzej Jankowski, wójt Brańska. Dodał, że budowa dróg w technologii asfaltowej kosztuje 2,5 miliona złotych za każdy kilometr. - Drogę betonową robimy za 250 tys. złotych za kilometr - przekazał Jankowski. Wyjaśnił, że to dla gminy ogromna oszczędność.

 

WIDEO - Gmina sama buduje drogi. "Ogromne oszczędności"

 

 

Pieniądze pochodzą z funduszu sołeckiego. Więc to same wsie decydują, gdzie zbudować drogę.

 

Do zimy mają zostać powstać jeszcze trzy kilometrów dróg betonowych. W Brańsku w sumie będzie ich już dziewięć.

mbl/pgo / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie