Wielkopolskie. Gmina Mieścisko odcięta od dostaw gazu. Dostawca był na liście sankcyjnej

Polska
Wielkopolskie. Gmina Mieścisko odcięta od dostaw gazu. Dostawca był na liście sankcyjnej
pixaby

Jedna ze spółek wpisanych we wtorek na tzw. polską listę sankcyjną wstrzymała dostawy gazu do gminy Mieścisko (pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie) - poinformował wójt Przemysław Renn.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował we wtorek o opublikowaniu w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA tzw. listy sankcyjnej. Jej utworzenie umożliwiła specustawa, która 15 kwietnia została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Regulacja wprowadziła m.in. zakaz importu i tranzytu przez Polskę węgla i koksu pochodzącego z Rosji i z Białorusi, a także zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej.

 

ZOBACZ: USA. Microsoft: rosyjskie cyberataki wspierały działania militarne na Ukrainie

 

Wśród 50 podmiotów umieszczonych na liście jest firma Novatek Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie - spółka zależna w grupie kapitałowej Novatek, kontrolowanej przez rosyjski koncern OAO Novatek, drugiego największego producenta gazu ziemnego w Rosji.

Bez gazu pozostaje kilkadziesiąt gospodarstw

"W związku z objęciem sankcjami firmy Novatek Green Energy - dostawcy gazu na terenie Gminy Mieścisko, zarząd tej firmy podjął decyzję o zaprzestaniu dostarczania gazu do wszystkich odbiorców na terenie naszej gminy" - poinformował w środę w mediach społecznościowych wójt gminy Przemysław Renn.

 

ZOBACZ: Jakie zasoby gazu ma Polska? W jaki sposób jest magazynowany i czy może go zabraknąć?

 

Jak wskazał, oznacza to, że gazu zostało pozbawionych kilkadziesiąt gospodarstw domowych, wszystkie instytucje samorządowe takie jak urząd gminy, szkoła, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, biblioteka, ośrodek zdrowia, a także przedsiębiorstwa. Dodał, że dostawy gazu zostały wyłączone w środę około godz. 16.

 

Wójt podkreślił, że jest w stałym kontakcie z wojewodą wielkopolskim Michałem Zielińskim oraz Wielkopolskim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu. "Razem pracujemy nad opanowaniem sytuacji celem jak najszybszego wznowienia dostaw gazu. Proszę wszystkich o cierpliwość i zrozumienie, działamy, by gaz wrócił do domów, firm i instytucji jak najszybciej" - zaznaczył.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie