Misja Francja. Powitanie w kraju polskich strażaków

Polska
Misja Francja. Powitanie w kraju polskich strażaków
Twitter/Państwowa Straż Pożarna
Strażacy, którzy wzięli udział w #MisjaFrancja

Po ponad tygodniu polscy strażacy wrócili z "Misji Francja", podczas której walczyli z pożarami w okolicach miejscowości Hostens. - Jesteście ambasadorami Polski. Serdecznie wam za to dziękuję - powiedział w Zgorzelcu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki.

Grupa polskich strażaków, która przez ostatni tydzień gasiła pożary lasów we Francji, po południu dojechała do Zgorzelca (woj. dolnośląskie). Łącznie w akcji ratowniczej na terytorium Francji wzięło udział 146 strażaków i 49 pojazdów. "Misja Francja" była 37. międzynarodową akcją ratowniczą polskich funkcjonariuszy z PSP.

 

- Pokazujecie jak istotnym jest dobrze zorganizowana, profesjonalna służba ratowniczo-pożarnicza. Mówię ratowniczo, bo ten zakres waszego działania jest szeroki. Gratuluję wam tego, że poprzez te misje, które wypełniacie za granicą, staliście się nie tylko punktem odniesienia, ale także definiujecie i wyznaczacie nowe trendy, i pokazujecie, jak powinna ta służba wyglądać - powiedział podczas powitania wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Polityk dodał, że strażacy są ambasadorami Polski.

 

 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Andrzej Bartkowiak podkreślił, że straż może pochwalić się tym, co osiągnęła, przez ostatnie 30 lat. - Trzy dekady ciężkiej pracy wielu pokoleń strażaków, druhen, druhów, bo to jest jedna nasza strażacka rodzina. I dzisiaj jest efekt taki, że jeździmy do wielu państw w Europie i pokazujemy nasze rzemiosło na najwyższym poziomie - mówił.

Podziękowania od szefowej KE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej podziękowała państwom Unii Europejskiej za pomoc w gaszeniu pożarów we Francji. Wśród wymienionych przez Ursulę von der Leyen państw znalazła się Polska, która wysłała do Francji 146 strażaków i 49 samochodów gaśniczych.

 

ZOBACZ: Francja walczy z potężnym pożarem. Polscy strażacy ruszają z pomocą

 

"Europa całym sercem jest z Francją i Francuzami w obliczu szalejących pożarów. Za pośrednictwem Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności UE wysłała samoloty, ciężarówki i ponad 400 strażaków. Dziękuję Austrii, Niemcom, Grecji, Włochom, Polsce, Rumunii i Szwecji za wzorową solidarność." - napisała.

 

 

 

pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie