Francja walczy z potężnym pożarem. Polscy strażacy ruszają z pomocą

Świat
Francja walczy z potężnym pożarem. Polscy strażacy ruszają z pomocą
PAP/EPA/SDIS/Twitter/Państwowa Straż Pożarna
Francja walczy w potężnym pożarem. Polscy strażacy ruszają z pomocą

Polscy strażacy ruszają do Francji, gdzie pomogą w walce z potężnym pożarem w okolicy Bordeaux. W operacji weźmie udział 146 funkcjonariuszy ze Szczecina i Wrocławia. Na miejscu z żywiołem walczy już ok. tysiąca miejscowych strażaków.

10 tys. ludzi musiało uciekać, część z nich straciła domy - to efekt pożaru, który szaleje pod Bordeaux w regionie Girone. Przedstawiciel francuskiej straży pożarnej Gregory Allione w jednym z wywiadów nazwał pożar "potworem". Przed ewakuacją niektórzy mieszkańcy musieli ratować się wchodząc na dachy, tak szybko płomienie zbliżały się do zabudowań. 

 

Strażacy walczą z pożarem od dwóch dni. Akcje utrudniają silne wiatry i wysokie temperatury. Rozpoczął się wyścig z czasem, wielu strażaków musiało zostać pilnie przeniesionych z innych regionów, żeby przyspieszyć trwającą operację. Nad płonącymi lasami latają specjalne samoloty, które próbują zdusić płomienie spuszczając wodę. 

Pomimo wszystkich wysiłków pożar wciąż jest poza kontrolą, przekazali lokalni urzędnicy. Francja poprosiła o pomoc międzynarodową. Gotowość do wysłania swoich ludzi zgłosiła Polska. 

Polscy strażacy jadą do Francji

"Moduły gaśnicze GFFFV Poland zmierzają do punktu koncentracji, skąd wyruszą na pomoc w gaszeniu pożaru lasów na południu Francji. To już 37 Międzynarodowa Misja Państwowej Straży Pożarnej" - przekazała na Twitterze w czwartek przed południem Państwowa Straż Pożarna. 

 

 

Później pojawiły się precyzyjniejsze informacje dotyczące tego wyjazdu. W Legnicy gdzie ogłoszono zbiórkę pojawiło się 146 strażaków, którzy jeszcze dziś wyruszą do Francji. Są to funkcjonariusze z Wrocławia i Szczecina. "W związku z ogromnymi pożarami lasów francuscy strażacy otrzymają wsparcie dwóch modułów gaśniczych" - czytamy w kolejnym wpisie. 

 

 

"Z KW PSP kolumna ruszyła o 9:00 do pkt. koncentracji na cmentarzu komunalnym Miasta Legnicy w Jaszkowie. Tam o g. 12:00 dojedzie również Moduł GFFFV Szczecin i stamtąd kolumna wyruszy w drogę do Francji" - przekazała wrocławska komenda, której ludzie biorą udział w operacji. 

 

 

"Odprawa Modułu GFFFV Wrocław - wyjazd do Francji na pomoc tamtejszym strażakom przy gaszeniu potężnych pożarów. Odprawę rozpoczął Dolnośląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Kamiński" - czytamy. 

 

"Mamy wyrobioną markę w świecie"

- Wiemy że na miejscu działają już samoloty i śmigłowce. Pali się ok. 6 tyś. ha, a kilka tysięcy osób zostało ewakuowanych (…) Prognozy pokazują że sytuacja pogodowa nie będzie nam sprzyjać - mówił na antenie Polsat News Nadbrygadier Krzysztof Hejduk z Państwowej Straży Pożarnej.

 


- Od rana strażacy udają się do miejsca zbiórki w okolicach Legnicy. Moduły GFFFV pojadą w okolice Bordeaux. Tam został wyznaczony punkt koncentracji przez Francuzów. Na miejscu zostaniemy skierowani na poszczególne odcinki bojowe - wyjaśniał. 

- Mamy wyrobioną markę w świecie (…) Polscy strażacy zdobyli uznanie misjami w Libanie czy zeszłorocznymi działaniami w Grecji i Turcji. Jeśli jest taka potrzeba, jesteśmy gotowi udać się gdziekolwiek na świecie - dodał. 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie