Wysokie ceny nawozów. Skutki odczujemy wkrótce wszyscy

Polska
Wysokie ceny nawozów. Skutki odczujemy wkrótce wszyscy
Polsat News
Ceny nawozów poszybowały w górę

Podwyżki cen dotyczą już nie tylko gazu czy prądu, ale również nawozów rolniczych. Skutki odczujemy wkrótce wszyscy - donosi reporter Polsat News Piotr Kuśmierzak. Ceny niektórych z nawozów wzrosły ponad dwukrotnie. A wysokie koszty produkcji, to drogie warzywa i owoce.

Mimo różnych, często nie najlepszych prognoz, tegoroczne plony są wcale nie gorsze niż te w latach ubiegłych. Ale wraz z zakończeniem żniw wcale nie kończą się problemy wielu rolników, bo rosną ceny. W tym także ceny nawozów rolniczych.

Wysokie koszty produkcji to droga żywność

- Nawozy azotowe kosztowały w granicach tysiąca, 1150 zł - powiedział rolnik Janusz Skrzypek z Wilkołaza. - Dzisiaj przeskakują mocno powyżej 4 tys. zł - przekazał.

 

ZOBACZ: Ceny wyprawek szkolnych coraz wyższe. Rodzice szukają oszczędności

 

Rolnik powiedział, że nie cieszy się plonami, bo musi myśleć o przyszłości. - Już na początku roku w producentów żywności uderzyła gigantyczna podwyżka cen - wyjaśnił Skrzypek.

 

Wysokie koszty produkcji to droga żywność. Jest to zauważalne już na targowiskach. 

 

- Wszystko przełoży się na konsumenta - powiedział Edward, mieszkaniec Opola. - Już teraz wiele produktów jest droższych: od pomidorów, po białą kapustę i rzodkiewkę, a to nie koniec, bo ceny nawozów dopiero uderzą - dodaje.

 

Janusz, rolnik z Wilkołaza, powiedział, że na pewno będzie musiał podnieść ceny wielu produktów. Dodał, że nierentowne uprawy trzeba będzie zakończyć.

 

- Jak ziemniak będzie w tej samej cenie, co w zeszłym roku, to będę zmuszony porzucić jego produkcję - podsumował.

 

WIDEO - Wysokie ceny nawozów rolniczych. Droga produkcja, to droga żywność

 

Ekspert: Największym problemem dla rolnictwa jest susza

Według najnowszych danych susza dotyczy już 80 proc. gmin, gdzie uprawia się zboża jare i ponad 70 proc.. gdzie uprawia się zboża ozime. Najgorzej jest teraz w uprawach kukurydzy na zachodzie i północnym-zachodzie Polski.


- W województwach dolnośląskim, lubuskim, zachodniopomorskim susza zbiera swoje "żniwo". Jest tam duża powierzchnia gruntów ornych z suszą ponad 50 proc. - powiedział prof. Andrzej Doroszewski z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa.

 

mbl/pgo/Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie