Tekla Juniewicz nie żyje. Najstarsza Polka zmarła w wieku 116 lat

Polska
Tekla Juniewicz nie żyje. Najstarsza Polka zmarła w wieku 116 lat
Urząd Miasta Gliwice / D.Nita-Garbiec
Zmarła Tekla Juniewicz. Miała 116 lat

W wieku 116 lat zmarła Tekla Juniewicz. Najstarsza Polka oraz druga pod względem długowieczności osoba na świecie odeszła w piątek, 19 sierpnia. Smutną wiadomość przekazał Urząd Miasta Gliwice. "Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała" - wspomina magistrat.

Urząd Miasta Gliwice przekazał za pośrednictwem swojej strony internetowej  smutną wiadomość. W wieku 116 lat zmarła pani Tekla Juniewicz, obywatelka Gliwic, najstarsza Polką i druga pod względem długowieczności osoba na świecie.

 

"Dziś rano, 19 sierpnia, zmarła pani Tekla Juniewicz, najstarsza Polka w historii, rekordzistka długowieczności Polski, najstarsza mieszkanka w historii województwa śląskiego, druga najstarsza osoba na świecie, a przede wszystkim niezwykła kobieta o wielkim sercu i mocnym charakterze. Przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni" - poinformował magistrat.

 

Najstarszą Polkę w historii pożegnał m.in. premier Mateusz Morawiecki."Wszyscy zapamiętamy Ją jako najstarszą Polkę i 2. najstarszą osobę na świecie. Ale ja cały czas wspominam nasze ostatnie spotkanie. Niezwykła kobieta o wielkim sercu. Pani Teklo, to zaszczyt, że mogłem Panią poznać" - napisał.

 

Zmarła najstarsza Polka. "Nie znosiła stagnacji"

Pani Tekla Juniewicz z domu Dodak urodziła się 10 czerwca 1906 roku w Krupsku, w ówczesnych Austro-Węgrzech, 40 kilometrów od Lwowa. Po wybuchu I wojny światowej i śmierci mamy, jako młoda dziewczynka trafiła do szkoły w Przeworsku, którą opiekowała się księżna Lubomirska, a prowadziły siostry Szarytki. Gdy Polska odzyskała niepodległość, miała dwanaście lat. W 1927 roku wyszła za mąż za Jana Juniewicza i zamieszkała w Borysławiu. Miała dwie córki – Janinę i Urszulę.

 

ZOBACZ: Japonia. Zmarła najstarsza osoba na świecie. Tanaka Kane miała 119 lat

 

Po II wojnie światowej, w listopadzie 1945 roku, pani Tekla wraz z mężem i córkami opuściła terytorium włączone do Związku Radzieckiego i przez Sambor, przez dwa tygodnie jechała pociągiem do Gliwic. Rodzina Juniewiczów zamieszkała w gliwickiej dzielnicy Sośnica. W 1980 roku roku pani Tekla została wdową. Do 103. roku życia była samodzielna, później zaopiekowały się nią wnuki: Anna i Adam, z którymi mieszkała w Gliwicach-Łabędach do swojej śmierci. 

 

Pani Tekla miała pięcioro wnuków, czworo prawnuków i czworo praprawnuków. Ostatnia praprawnuczka o imieniu Iga urodziła się w jej 115. urodziny, 10 czerwca 2021 roku.

 

ZOBACZ: Brazylia. Zmarła trzecia najstarsza kobieta świata. Miała 9 lat, kiedy wybuchła I wojna

 

10 czerwca 2016 roku ukończyła 110 lat jako pierwsza w historii mieszkanka województwa śląskiego. 20 lipca 2017 r., po śmierci Jadwigi Szubartowicz, została najstarszą żyjącą Polką. Jest w pierwszą osobą w naszym kraju, która osiągnęła wiek 112 lat oraz jedyną, która dożyła wieku 113-116. 19 kwietnia 2022, po śmierci Kane Tanaki, stała się drugą najstarszą osobą na świecie.

 

"Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała  towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związana" - czytamy na stronie gliwickiego urzędu.

mms/pgo / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie