Dostępność leków zagrożona. W Polsce zaczyna brakować nawet zamienników

Polska
Dostępność leków zagrożona. W Polsce zaczyna brakować nawet zamienników
Polsat News
Na liście zagrożonych dostępnością znalazło się 178 leków.

W Polsce jest coraz większy problem z dostępnością leków. Jak ostrzega Ministerstwo Zdrowia, we wrześniu w aptekach może zabraknąć niemalże 180 leków. Lekarze zauważają, że kończą się też zamienniki stosowane u pacjentów z toczniem. - Braki są głównie spowodowane decyzją producentów likwidacji danych produktów - powiedział Polsat News wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.  

Jak zauważają farmaceuci leków w Polsce są tak ograniczone ilości, że zaczyna ich brakować dla każdej grupy wiekowej - Brakuje leków przeciwcukrzycowych, insulin, antybiotyków, mlek modyfikowanych. Brakuje leków, które ratują życie - mówi Polsat News Anna Skrobisz-Kwaśniak, farmaceutka.

Lista leków zagrożonych brakiem dostępności

Ministerstwo Zdrowia na podstawie zgłoszeń z aptek stworzyło "listę leków zagrożonych brakiem dostępności". Na liście znalazły się m.in. insuliny, leki nowej generacji na cukrzycę, leki przeciwzakrzepowe, preparaty z budezonidem na astmę, mleka dla dzieci z alergią czy leki stosowane w chorobie Parkinsona. Łącznie na liście jest 178 leków.

 
Lekarze nawet bez przygotowanej przez resort listę mają świadomość, jakich leków w aptekach brakuje. - My bez tych list, pracując z pacjentami, wiemy z czym mają problem pacjenci, jakich leków brakuje - powiedziała Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarka rodzinna.

 

WIDEO.Problem z dostępnością leków. Na liście MZ 178 lekarstw

Brakuje nawet zamienników

Farmaceuci starają się proponować zamienniki leków, ale nie zawsze jest to możliwe. - Problemem jest sytuacja, gdy nie możemy dostać zamienników. Taka sytuacja dotyczy jednego z leków stosowanych u pacjentów z toczniem - dodaje Zabielska-Ciecich. 

 

ZOBACZ: Afera respiratorowa. Piotr Borys: Nie bałbym się komisji śledczej

 

W sprawie dostępności leków wypowiedział się Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia: - Braki są głównie spowodowane decyzją producentów o likwidacji danych produktów.

Ministerstwo Zdrowia publikuje listę leków zagrożonych dostępności co dwa miesiące, obecnie nie przewiduje, że kolejna będzie dłuższa, ani że się skróci.  

anw/grz / Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie